Şirket Telsizinden Devlet Radyosuna
ISBN
9789750507748

1. baskı - Mayıs 2010
528 sayfa


48,50 TL
38,80 TL

Şirket Telsizinden Devlet Radyosuna

TRT Öncesi Dönemde Radyonun Tarihsel Gelişimi ve Türk Siyasal Hayatı İçindeki Yeri
Uygur Kocabaşoğlu

Uygur Kocabaşoğlu, 1926-1964 yılları arasında Türkiye’de radyonun yeri ve işlevini irdelediği çalışmasında sadece radyonun tarihsel gelişimini resmetmiyor. Bugün, epey bir kısmı arşivlerde dahi bulunmayan, radyoya ilişkin, örgütsel, yönetsel, teknik vb. verileri de tasnifliyor.

Uygur Kocabaşoğlu, 1926-1964 yılları arasında Türkiye’de radyonun yeri ve işlevini irdelediği çalışmasında sadece radyonun tarihsel gelişimini resmetmiyor. Bugün, epey bir kısmı arşivlerde dahi bulunmayan, radyoya ilişkin, örgütsel, yönetsel, teknik vb. verileri de tasnifliyor. Unutulmuş ayrıntıları, yasal düzenlemeleri, çeşitli tartışmaları, tanzim ve denetleme çabalarını özetliyor. Bu geniş dönemi iki ayrı bölümde inceliyor, ilkinde devletin güdümünde olmakla birlikte 1926-1936 yıllarındaki bir özel şirketin yaklaşık on yıl süren radyoculuk deneyimini, ikincisindeyse 1936’dan, 1964 yılında TRT’nin kuruluşuna kadar geçen süre içinde “Devlet Radyosu” kavramıyla simgelenen radyoculuk uygulamalarını, özellikle Ankara Radyosu çerçevesinde ele alıyor. Cumhuriyetin siyasi ve kültürel dönüşümlerini, tutku ve hezeyanlarını radyo bağlamında betimliyor.
Şirket Telsizinden Devlet Radyosuna otuz yıl sonra yeniden yayımlanıyor.
Türkiye’de radyoyla ilgili araştırma yapmak isteyen herkesin temel kaynağı olan bir çalışmadan söz ediyoruz. Mesafeli, ufuk açıcı ve aşılamayacak ölçüde kapsamlı bir tarih çalışması… Yayımlandığı dönemden bu yana “İletişim Tarihi” alanının vazgeçilmez referanslarından biri...

Kitabın Adı
Şirket Telsizinden Devlet Radyosuna
Alt Başlık
TRT Öncesi Dönemde Radyonun Tarihsel Gelişimi ve Türk Siyasal Hayatı İçindeki Yeri
ISBN
9789750507748
Yayın No
İletişim - 1486
Dizi No
Araştırma-İnceleme - 248
Alan
Politika/Siyaset, Tarih
Sayfa Sayısı
528 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
383 gr
Baskı
1. baskı - Mayıs 2010
Yazar
Uygur Kocabaşoğlu
Editör
Levent Cantek
Dizi Kapak Tasarımı
Ümit Kıvanç
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Özgür Yıldız
Dizin
Özgür Yıldız
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Uygur Kocabaşoğlu

1945'te Kastomonu'da doğdu. Ankara Üniversitesi SBF'den mezun oldu, aynı üniversitede "Şirket Tesirinden Devlet Radyosuna" başlıklı teziyle doktorasını tamamladı. 1983-1988 arasında üniversiteden kendi isteğiyle uzak kaldı. 1988-2002 arasında ODTÜ Tarih Bölümü'nde Osmanlı sosyal ve yönetsel tarihi, basın tarihi, Amerikan misyoner faaliyetleri üzerine dersler verdi. Halen İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde yarı zamanlı olarak ders vermektedir. Uygur Kocabaşoğlu'nun başta Avrupa ve İngiltere tarihi olmak üzere çeşitli konularda yayımlanmış çok sayıda kitap çevirisi ve yine Osmanlı sosyal tarihiyle ilgili olarak yerli yabancı dergilerde yayımlanmış çok sayıda makalesi vardır. Yayımlanmış eserleri arasında Anadolu'daki Amerika/ Kendi Belgeleriyle Osmanlı İmparatorluğu'ndaki Amerikan Misyoner Okulları (İmge Yayınları, 2000), Bolşevik İhtilali ve Osmanlılar( Metin Berge ile birlikte, Kebikeç Yayınları, 1994) İki Arada Bir Derede/ İmlaya Gelmez Tarih Yazıları (İmge Yayınları,1997), İngiliz Sicimi (İmge Yayınları, 1995), Türkiye İş Bankası Tarihi (İş Bankası Yayınları, 2001), Salnamelerde Kayseri (Murat Uluğtekin ile birlikte), SEKA Tarihi (Seka Yayınları,1995) bulunmaktadır. Ayrıca İletişim Yayınları tarafından yayımlanmakta olan Modern Türkiye'de Siyasal Düşünce kitap dizisinin Modernleşme ve Batıcılık başlıklı üçüncü cildinin edidörlüğünü yapmıştır.