Simon Bolivar
Çeviri
Hulki Demirel

ISBN
9789750510021

2. baskı - Mayıs 2017
280 sayfa


36,50 TL
29,20 TL

Simon Bolivar

Latin Amerika’yı Özgürlüğe Kavuşturan Adamın Hayat Hikayesi
Norbert Rehrmann

Güney Amerika’da üç yüz yıl kadar mutlak egemen olan İspanyol kolonyalizmine karşı giriştiği mücadeleyi zaferle taçlandırmış muzaffer bir general... Güney Amerika’nın yarısının “kurtarıcısı” ve siyasi mimarı, birkaç ülkenin devlet başkanı… Sayısız siyasi risale, cüretkâr anayasalar, zekice denemeler yazan, parlak bir üsluba sahip, eşsiz bir konuşmacı…

"... atalarımın tanrısının, şerefimin, vatanımın üzerine ant içiyorum ki, İspanyol muktedirlerin bizi boyunduruk altında tutmak için kullandıkları zincirleri kırana dek bedenimin ve ruhumun huzura kavuşmasına izin vermeyeceğim."

SIMON BOLIVAR

Güney Amerika’da üç yüz yıl kadar mutlak egemen olan İspanyol kolonyalizmine karşı giriştiği mücadeleyi zaferle taçlandırmış muzaffer bir general... Güney Amerika’nın yarısının “kurtarıcısı” ve siyasi mimarı, birkaç ülkenin devlet başkanı… Sayısız siyasi risale, cüretkâr anayasalar, zekice denemeler yazan, parlak bir üsluba sahip, eşsiz bir konuşmacı… Kitaplarla arası her zaman çok iyi olmuş, hem antik çağlarda yaşamış hem de çağdaşı filozofları çok iyi tanıyan, mücadele arkadaşlarının yanına bile yaklaşamadıkları bir entelektüel… Öte yandan diktatörce yöntemleri uygulamaktan kaçınmayan, keyfine düşkün, bitmez tükenmez biçimde şan ve şöhret peşinde koşan, sayısız sevgilinin ve günübirlik ilişkilerin kahramanı olan, nefret edilen bir figür…

İspanyollara karşı verdiği yıllarca süren mücadele sonunda dünyayı değiştiren devasa bir eser yaratan Simon Bolivar, Norbert Rehrmann’ın kaleminde bütün yönleriyle ortaya çıkıyor. Bakıldığı yere göre muhafazakâr, liberal, antiemperyalist, sosyalist, dindar, seçkinci, halkın dostu, kölelik karşıtı, demokrat, otoriter… Her türlü forma girebilen bir ikonu yaratan tarihsel, kültürel ve sosyolojik olgulara kapsamlı bir bakış sunuyor.Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Simon Bolivar
Alt Başlık
Latin Amerika’yı Özgürlüğe Kavuşturan Adamın Hayat Hikayesi
ISBN
9789750510021
Orijinal Adı
Die Lebensgeschichte des Mannes, der Lateinamerika befreite
Yayın No
İletişim - 1707
Dizi No
Biyografi - 14
Alan
Çağdaş Dünya Edebiyatı
Sayfa Sayısı
280 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
231 gr
Baskı
2. baskı - Mayıs 2017 (1. baskı - Şubat 2012)
Yazar
Norbert Rehrmann
Çeviren
Hulki Demirel
Editör
Kıvanç Koçak
Dizi Kapak Tasarımı
Utku Lomlu
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Oben Üçke
Dizin
Ulaş Dayı
Cilt
Güven Mücellit
Baskı
Sena Ofset

Norbert Rehrmann

1951 yılında Kassel'de doğdu. İspanyol dili ve kültürü üzerine yaptığı çalışmalarla tanınan ve Dresden Teknik Üniversitesi'nde Beşeri Bilimler alanında profesör olan Rehrmann, disiplinlerarası yaklaşımıyla öne çıktı. 2010 yılında ölen Rehrmann'ın İspanya ve Latin Amerika üzerine çok sayıda bilimsel çalışması ve makalesi bulunmaktadır.