Serbest Cumhuriyet Fırkası
ISBN
9789750503955

3. baskı - Ocak 2018
213 sayfa


29,00 TL
23,20 TL
99 Günlük Muhalefet

Serbest Cumhuriyet Fırkası

Cem Emrence

Serbest Cumhuriyet Fırkası, cumhuriyet dönemi siyasal alanının oluşumunda "iktidar"daki partiye karşı örgütlenmiş bir toplumsal muhalefeti ifade eder. Siyasal partiler literatüründe ağırlıklı olarak "gerici yığınlar"ın bir kalkışması olarak ele alınan, uygulanan modernleşme projesine karşı geleneksel-tutucu çizginin siyasal örgütü olarak yaftalanan bir partidir.

Serbest Cumhuriyet Fırkası, cumhuriyet dönemi siyasal alanının oluşumunda "iktidar"daki partiye karşı örgütlenmiş bir toplumsal muhalefeti ifade eder. Siyasal partiler literatüründe ağırlıklı olarak "gerici yığınlar"ın bir kalkışması olarak ele alınan, uygulanan modernleşme projesine karşı geleneksel-tutucu çizginin siyasal örgütü olarak yaftalanan bir partidir. Cem Emrence, SCF’nin parti örgütü, tüzük ve programı, partililerin talep ve beklentileri, günlük gazeteler, sınıfsal ayrışmalar ve bunların bir parti içerisinde muhalefet yatağına nasıl aktığını derinlikli bir araştırma ile ele alıyor. Kolaycı ve ötekileştirici bakış açısına karşı SCF'nin toplumsal dinamiklerini, var olduğu dönemin iktisadi sıkıntı ve toplumsal karşılıklarıyla anlamaya çalışıyor. Tek, tek olması nedeniyle de mutlak şekilde doğru kabul edilen bir modernleşme projesinin, yok saymaya çalıştığı alternatifler karşısında siyasal alanı nasıl muhasara altına aldığını gösteriyor.

İçindekiler

Giriş
1.Söylem
  Türkiye Tarihçiliği ve Serbest Cumhuriyet Fırkası
2.Kuruluş
  Ekonomik Kriz İçinde Türkiye
  Kuruluş, Prati Programı, Tüzük
3.Mobilizasyon
  Batı Anadolu Turu
  SCF Yerel Teşkilatları
4.Kapanış
  1930 Belediye Seçimlerinde Baskı ve Propaganda
Sonuç

 

 

Üst Başlık
99 Günlük Muhalefet
Kitabın Adı
Serbest Cumhuriyet Fırkası
ISBN
9789750503955
Yayın No
İletişim - 1143
Dizi No
Araştırma-İnceleme - 198
Alan
Politika/Siyaset, Tarih
Sayfa Sayısı
213 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
159 gr
Baskı
3. baskı - Ocak 2018 (1. baskı - Mart 2006)
Yazar
Cem Emrence
Editör
Kerem Ünüvar
Dizi Kapak Tasarımı
Ümit Kıvanç
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Mehmet Tirgil
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Cem Emrence

CEM EMRENCE Binghamton Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nde doktorasını yapmaktadır. Kabataş Erkek Lisesi ve Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nü bitirdi. Modern Türkiye tarihi alanındaki yüksek lisans derecesini Boğaziçi Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü'nden aldı. Amerika Birleşik Devletleri'nde pek çok üniversitede yarı-zamanlı öğretim üyeliği yaptı. Geç Osmanlı ve Cumhuriyet tarihi üzerine Tarih ve Toplum, Toplumsal Tarih, Toplum ve Bilim, New Perspectives on Turkey, Turkish Studies ve Middle Eastern Studies dergilerinde makaleleri yayımlandı.