Şehir, Orta Sınıf ve Kürtler
ISBN
9789750508370

3. baskı - Ekim 2014
192 sayfa


27,00 TL
21,60 TL

Şehir, Orta Sınıf ve Kürtler

İnkar’dan “Tanıyarak Dışlama”ya
Cenk Saraçoğlu

Göç yüzünden sokağa çıkamaz olduk. Bizim gençliğimizde Doğulu hissederdim ben kendimi, Orta Anadolulu olmama rağmen. O zaman Doğu insanı mertti, dürüsttü. İşte işçi olmaya gelirlerdi buralarda fabrikalarda. Ekmeklerini taştan çıkarıyorlardı.

2011 Türk Sosyal Bilimler Derneği Behice Boran Sosyal Bilimler Ödülü 

“Göç yüzünden sokağa çıkamaz olduk. Bizim gençliğimizde Doğulu hissederdim ben kendimi, Orta Anadolulu olmama rağmen. O zaman Doğu insanı mertti, dürüsttü. İşte işçi olmaya gelirlerdi buralarda fabrikalarda. Ekmeklerini taştan çıkarıyorlardı. Onlar sapına kadar adamdı gerçekten de. Şimdi kalmadı onlar. Hepsi bozuldu. Şimdi İzmir’e bir bak: Nerede mafya varsa Kürt, yankesici Kürt, pezevengi Kürt, kapkaççı Kürt.” Cenk Saraçoğlu’nun elinizdeki çalışması için yaptığı bir mülakattan, bu sözler. Benzer yakınmalara, gündelik hayatta, kentli orta sınıflar arasında sıkça rastlanıyor. Göçmenlerin, özellikle Kürtlerin, sosyal hayatı bozduğuna ve geçim olanaklarını daralttığına dair algı, Türkiye’nin kentlerinde hayli yaygındır. Saraçoğlu, Kürtlere yönelik bu algının temelinde, sadece doğrudan doğruya milliyetçi ideolojinin etkilerinin değil, orta sınıfların yoksullaşmasının ve tutunum kaybının yattığını gösteriyor. Asıl önemlisi, gündelik/popüler milliyetçiliğin Kürt algısında önemli bir dönüşümün vuku bulmasıdır. İnkârın yerini, “tanıyarak dışlama” alıyor: Kürt kimliğini tanıyan, fakat onu klişeleştirerek karalayan bir ayrımcılık söylemi... Cenk Saraçoğlu, “tanıyarak dışlama”yı, resmî Türk milliyetçiliğinin Kürt sorunundaki inkâr politikasının geçersizleşmesiyle ortaya çıkan bir reaksiyon olarak ele alıyor... Ve İzmir örneğinde, “tanıyarak dışlama” söyleminin özgül bir kentsel dönüşüm dinamiği ve sınıfsal-toplumsal bağlam içindeki oluşumunu inceliyor.Şehir, Orta Sınıf ve Kürtler kitabının Giriş bölümünden bir parça okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Şehir, Orta Sınıf ve Kürtler
Alt Başlık
İnkar’dan “Tanıyarak Dışlama”ya
ISBN
9789750508370
Yayın No
İletişim - 1548
Dizi No
Araştırma-İnceleme - 255
Alan
Sosyoloji, Politika/Siyaset
Sayfa Sayısı
192 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
161 gr
Baskı
3. baskı - Ekim 2014 (1. baskı - Ocak 2011)
Yazar
Cenk Saraçoğlu
Dizi Kapak Tasarımı
Ümit Kıvanç
Editör
Tanıl Bora
Kapak
Suat Aysu
Kapak Fotoğrafı
Ayça Erşen
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Ayşe E. Koç
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Cenk Saraçoğlu

1979 yılında Tokat’ta doğdu. Bilkent Üniversitesi Uluslar arası İlişkiler bölümü mezunu. Kanada’daki Western Ontario Üniversitesi’nde sosyoloji alanında yüksek lisans ve doktora çalışmalarını tamamladı. Halen ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler programında yardımcı doçent olarak çalışmaktadır. Praksis dergisi yayın kurulu üyesidir.