Santrforun Rüyası
Çeviri
Fikret Doğan

ISBN
9789750505560

1. baskı - Ocak 2008
158 sayfa


Yakında

Santrforun Rüyası

Kendi Futbol Tarihim
László Darvasi

1967-68 sezonunda şeytanın yattığı yeri bilen, şike ve üçkâğıtçılığın her türlüsüne hazır bir Bulgar oyuncu penaltı noktasında hidayete erdi. Daha sonra Ortodoks Rila Manastırı’nın ikinci papazına bunu şöyle anlatacaktı: maçın ortasında tam da her iki ayağıyla rakip kalecinin göğsüne sıçramak üzereyken baş melek Cebrail görünmüştü.

“1967-68 sezonunda şeytanın yattığı yeri bilen, şike ve üçkâğıtçılığın her türlüsüne hazır bir Bulgar oyuncu penaltı noktasında hidayete erdi. Daha sonra Ortodoks Rila Manastırı’nın ikinci papazına bunu şöyle anlatacaktı: maçın ortasında tam da her iki ayağıyla rakip kalecinin göğsüne sıçramak üzereyken baş melek Cebrail görünmüştü. Cebrail ateş çemberi içinde kor haline gelmiş bir topla korkutmuştu onun gözünü.
Papaz üzüntüyle başını salladı ve kapıyı arkasından kapattı.
Ziyaretçiler daha uzun yıllar Rila Manastırı’nın gizli bahçelerinde topun tekdüze sekişini duyacaklardı.”
Fanteziyle gerçek olayların, sahici tiplerle hayalî kahramanların birbirine karıştığı anlatılar. Şahane uyduruk efsaneler. Futbol âlemine dair fanteziler – futbol hastalarını da, en az futbolla hiç ilgilenmeyenler kadar şaşırtacak türden. Futbol meraklılarını da, futbola gıcık ya da tümüyle kayıtsız olanları da eğlendirecek serin bir ironi; kimisi iki sayfalık, kimisi üç cümlelik hınzır trajedi parodileri.
Macarca edebiyatın güçlü yazarı László Darvasi, Orta Avrupa’nın hüzünlü mizahıyla, çağdaş edebiyatın iki kült kitabının, Eduardo Galeano’nun Gölgede ve Güneşte Futbol’u ile Nick Horby’nin Futbol Ateşi’nin yanına yerleşiyor.
Kitabın Adı
Santrforun Rüyası
Alt Başlık
Kendi Futbol Tarihim
ISBN
9789750505560
Orijinal Adı
Wenn ein Mittelstürmer träumt. Meine Weltgeschichte des Fußballs
Yayın No
İletişim - 1280
Dizi No
Dünya Edebiyatı - 203
Alan
Çağdaş Dünya Edebiyatı
Sayfa Sayısı
158 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
138 gr
Baskı
1. baskı - Ocak 2008
Kapak
Suat Aysu
Editör
Tanıl Bora
Yazar
László Darvasi
Çeviren
Fikret Doğan
Kapak Resmi
Esin Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Bahri Özcan
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

László Darvasi

1962’de Budapeşte’nin yakınlarında küçük bir şehir olan Törökszentmiklos’ta (Türkensanktnikolaus) doğdu, yaşamının büyük bir kısmını Sırbistan sınırında bulunan üniversite kenti Szeged’de geçirdi. 1986’da Pedagoji Akademisi’ni bitirdikten sonra 1989’a kadar çeşitli ilkokullarda öğretmenlik yaptı. Bunun ardından gazeteciliğe başladı. 1990’da kurulan edebiyat dergisi Pompeji’nin kurucu üyelerinden biri. 1993’ten beri Elet es Irodalom (Yaşam ve Yazın) adlı dergide redaktör olarak çalışıyor. Futbol röportajları, televizyon eleştirisi ve sanat konulu yazılarıyla tanınıyor. Romanları ve öykü kitapları birçok ödüle değer görüldü.