Putin Ne İstiyor?
Çeviri
Merve Öztürk

ISBN
9789750522697

1. baskı - Ekim 2017
174 sayfa


27,50 TL
22,00 TL

Putin Ne İstiyor?

Jean-Robert Jouanny

15 yılı aşan bir süredir Rusya’da iktidarda olan Putin’in hedefinde ne var? SSCB yıkıldıktan sonra Rusya’nın sahip olduğu kırılganlıkları saklamaya çalışırken, “yakın yabancı”daki renkli devrimler, Arap Baharı, Ukrayna çatışması ve Suriye krizindeki rolleri nedir? Bunlar iktidarını nasıl etkiliyor? Batı ile kurduğu ilişkiler ne kadar gerçek? Sonuç olarak Putin gerçekten ne istiyor? Jean-Robert Jouanny bu soruların peşinde, Putin’i ve Putin’in Rusyası’nı mercek altına alıyor.

“Putin Rusya’yı yadsınamaz bir gerçeklik haline getirdi. Ancak onu harekete geçiren güçlerin somut olarak neler olduğunu kimse anlamıyor.”

15 yılı aşan bir süredir Rusya’da iktidarda olan Putin’in hedefinde ne var? SSCB yıkıldıktan sonra Rusya’nın sahip olduğu kırılganlıkları saklamaya çalışırken, “yakın yabancı”daki renkli devrimler, Arap Baharı, Ukrayna çatışması ve Suriye krizindeki rolleri nedir? Bunlar iktidarını nasıl etkiliyor? Batı ile kurduğu ilişkiler ne kadar gerçek? Sonuç olarak Putin gerçekten ne istiyor? Jean-Robert Jouanny bu soruların peşinde, Putin’i ve Putin’in Rusyası’nı mercek altına alıyor. Putin’i protesto etmek için sokaklara dökülen kalabalıkları, suikasta kurban giden ya da ortadan kaybolan medya çalışanlarını, ülkenin ekonomik ve demografik durumunu incelemenin yanı sıra Putin’in dış politikasındaki “taktiklerini”, NATO, AB ve BM ile olan çekişmelerini, yakın ve uzak coğrafyasıyla kurduğu ya da kuramadığı ilişkileri anlamaya çalışıyor.

“Vladimir Putin bize, Avrupa projesinin tersine çevrilmiş bir halini gösteriyor: Devlet Avrupa’da itibarsızlaştırılırken, o devletin üstünlüğünü öne çıkarıyor; Brüksel’de bu konu sıkıntı yaratırken, ulusal çıkarın üstünlüğüne sahip çıkıyor; Avrupalılar kimlik projeleriyle gitgide daha fazla yarılırlarken, o muhafazakârlığı bir modernite biçimi yapıyor; Avrupa Birliği silahsızlanırken, o güce başvuruyor.”Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Putin Ne İstiyor?
ISBN
9789750522697
Orijinal Adı
Que veut Poutine?
Yayın No
İletişim - 2534
Dizi No
Bugünün Kitapları - 225
Sayfa Sayısı
174 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
148 gr
Baskı
1. baskı - Ekim 2017
Yazar
Jean-Robert Jouanny
Çeviren
Merve Öztürk
Editör
Ahmet İnsel
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Burçin Gönül
Cilt
Güven Mücellit
Baskı
Sena Ofset

Jean-Robert Jouanny

ENA (École nationale d’administration) ve MGIMO’da (Institut d’État de relations internationales de Moscou) öğrenim gördü. SciencesPo Paris’te Sovyet sonrası dönüşüm üzerine dersler veriyor. Thomas Lavielle ile birlikte yazdıkları, 2009 yılında yayımlanan À la recherche de Jacques Chirac [Jacques Chirac’ın Peşinde] başlıklı bir kitabı bulunmaktadır.