Prenses ve Canavar
Çeviri
Süheyla Öncel

ISBN
9789750500688

1. baskı - Ağustos 2002
167 sayfa


Tükendi

Prenses ve Canavar

Roberto Pazzi

Usta İtalyan yazar Roberto Pazzi, 1899’da, yeni yüzyılın eşiğini atlayamadan, yazarın deyişiyle “kendi yüzyılının bariyeriyle korunmuş olarak” yirmi sekiz yaşında veremden ölen Rus prensin öyküsünü romantik ve şiirsel bir dille anlatıyor. Prenses ve Canavar, son Rus Çarı II. Nicola Romanov’un kardeşi Giorgio Romanov’un kurgusal yaşam öyküsü.

Prenses ve Canavar, son Rus Çarı II. Nicola Romanov’un kardeşi Giorgio Romanov’un kurgusal yaşam öyküsü. Sağlığına uygun iklim arayışı içinde Karadeniz kıyısındaki Livadia kentinde, sonraları da Gürcistan’da, Kafkas Dağları’nın eteklerindeki Abas Tuman kasabasında, ailesinden, sevdiklerinden uzakta, yaveri prens Ourousov’un gözetimi ve koruması altında yaşayan prens Giorgio Alexandrovich Romanov, hayatı özgürce ve doyasıya yaşamayı arzu etmekte fakat bunun olanaksızlığı karşısında varoluşsal bunalımlara düşmektedir. Taşıdığı grandük etiketi ve imparator ailesinden olmanın ona yüklediği görev ve sorumluluklar yüzünden kişiliğinin ortadan kalktığı duygusuna kapılır; buna yaşamın ellerinden kayıp gitmekte olduğu kaygısı da eklenir. Arzular, tutkular, kaygılar, saplantılar, sayıklamalar, anılar genç Romanov’u bir ölümsüzlük arayışına sürükler.
Usta İtalyan yazar Roberto Pazzi, 1899’da, yeni yüzyılın eşiğini atlayamadan, yazarın deyişiyle “kendi yüzyılının bariyeriyle korunmuş olarak” yirmi sekiz yaşında veremden ölen Rus prensin öyküsünü romantik ve şiirsel bir dille anlatıyor.
Kitabın Adı
Prenses ve Canavar
ISBN
9789750500688
Orijinal Adı
La Principessa il Drago
Yayın No
İletişim - 826
Dizi No
Dünya Edebiyatı - 172
Alan
Çağdaş Dünya Edebiyatı
Sayfa Sayısı
167 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
129 gr
Baskı
1. baskı - Ağustos 2002
Yazar
Roberto Pazzi
Çeviren
Süheyla Öncel
Editör
Osman Yener
Kapak
Utku Lomlu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Serap Yeğen
Kapak Resmi
Utku Varlık
Baskı
Sena Ofset
Cilt
Sena Ofset

Roberto Pazzi

1946'da Ameglia'da doğan yazar edebiyat dünyasına şiir yazarak atıldı: 1980'de Kral ve Sözcükler, 1987'de Rüzgarın Dinişi adlı şiir derlemeleri yayımlanan Pazzi, 1985'te çıkan İmparatoru Ararken adlı romanı ile adını ülkesi dışında da duyurdu. On iki yıl süreyle Corriere della Sera gazetesinin kültür sayfalarını hazırlamış olan Roberto Pazzi, halen Il Giorno, Il resto del Carlino, La Nazione vb. çeşitli gazete ve dergilerde yazılar yazmaktadır.