Prekarya
Çeviri
Ergin Bulut

ISBN
9789750516665

5. baskı - Şubat 2019
318 sayfa


40,00 TL
32,00 TL

Prekarya

Yeni Tehlikeli Sınıf
Guy Standing

Standing, “küreselleşmenin çocuğu” dediği prekarya olgusunun oluşumunu, dünyasını ve çelişkilerini büyük bir sarahatle tasvir ediyor kitabında.

Prekarya… Bu “yeni” kelime, yeni zamanların toplumsal gerçekliğinin çarpıcı bir yüzünü tanımlıyor: Alabildiğine “esnekleşmiş” bir istihdam rejiminde sürekli değişen işlerde, adeta hep geçici bir statüde çalışanlar… Düzenli olarak düzensiz işlerde çalışanlar…

Bütün dünyada giderek genişleyen bu kitleyi “çalışan yoksullar” veya “güvencesiz işçiler” diye tanımlayanlar da oldu. Guy Standing, prekaryayı teşhis edebilmek için onların kimliksizliğini göz önüne almak gerektiğine dikkat çekiyor: Bir geleceği olmayan ve “toplumsal hafızadan yoksun” işlerde çalışıyorlar…

Guy Standing’in prekarya olgusu ve kavramı üzerine referans olan kitabı, “yeni tehlikeli sınıf” alt başlığını taşıyor. Birçok düşünür ve sosyal bilimci, prekaryayı zamanımızın proletaryası olarak tanımlıyor zira. En azından, günümüzde prekarya gerçekliğini ve kavramını hesaba katmadan işçi sınıfı, proletarya üzerine düşünmek mümkün değil.

Standing, “küreselleşmenin çocuğu” dediği prekarya olgusunun oluşumunu, dünyasını ve çelişkilerini büyük bir sarahatle tasvir ediyor kitabında. Prekaryanın iç ayrımlarını, tâbi olduğu sömürü mekanizmalarını zengin bir örnek dökümüne dayanarak inceliyor. Yeni  bir emek hareketi için ipuçları çıkartmaya da yarayan bir analiz bu.

"Guy Standing, kullanım süresi geçen proletarya ve orta sınıf terimlerinin yerine prekaryayı koyarak hedefi on ikiden vuruyor."
Zygmunt Bauman

"Prekarya fikrinin teorik ve ampirik açıdan eksikleri var fakat doğru anlaşıldığında bir çoğunluk inşa edecek yeni bir radikal projeye temel oluşturabilir."
Richard SeymourKitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Prekarya
Alt Başlık
Yeni Tehlikeli Sınıf
ISBN
9789750516665
Kapak
“Prekaryanın koruyucu azizi Sen Prekario” (İtalya, 1 Mayıs 2004)
Yayın No
İletişim - 2076
Dizi No
Araştırma-İnceleme - 346
Alan
Politika/Siyaset, Sosyoloji
Sayfa Sayısı
318 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
263 gr
Baskı
5. baskı - Şubat 2019 (1. baskı - Kasım 2014)
Yazar
Guy Standing
Çeviren
Ergin Bulut
Editör
Tanıl Bora
Yayına Hazırlayan
Sercan Çınar
Dizi Kapak Tasarımı
Ümit Kıvanç
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Remzi Abbas
Dizin
Ayla Karadağ
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Guy Standing

1948’de doğdu. Sussex, Illinois ve Cambridge’de ekonomi öğrenimi gördü. 1975-2006 arasında Dünya Çalışma Örgütü’nde (ILO) çalıştı. 2006’da üniversitede ders vermeye başladı. 2013’ten beri Londra Üniversitesi Doğu ve Afrika Araştırmaları Okulu’nda (SOAS) öğretim üyesidir. İletişim’den daha önce Prekarya - Yeni Tehlikeli Sınıf kitabı yayımlandı (çev. Ergin Bulut, 2014).Guy Standing

Tüm Guy Standing kitaplarını görmek için tıklayınız.