Particilik Hemşehrilik Alevilik
Çeviri
Yılmaz Tonbul

ISBN
9789754707212

2. baskı - Eylül 2002
346 sayfa


Tükendi
Türkiye'de Sosyal Demokrasi

Particilik Hemşehrilik Alevilik

Harald Schüler

Alman siyaset bilimcisi Harald Schuler’e ülkesinde bir de ödül kazandıran bu ilginç ve önemli çalışma, Türkiye usulü sosyal demokrasinin ilginç organizmasını gözler önüne seriyor. Particilik nedir, nasıl işler? Hemşehrilik ‘şebekesi’ nasıl kurulur, nasıl ‘şebeke’ye dahil olunur? Alevi toplulukların Türk sosyal demokrasisindeki ağırlıkları nedir, destekleri seçim sonuçlarını nasıl etkiler?

Alman siyaset bilimcisi Harald Schuler’e ülkesinde bir de ödül kazandıran bu ilginç ve önemli çalışma, Türkiye usulü sosyal demokrasinin ilginç organizmasını gözler önüne seriyor. Particilik nedir, nasıl işler? Hemşehrilik ‘şebekesi’ nasıl kurulur, nasıl ‘şebeke’ye dahil olunur? Alevi toplulukların Türk sosyal demokrasisindeki ağırlıkları nedir, destekleri seçim sonuçlarını nasıl etkiler? Yazar, özellikle sosyal demokrasinin yükseliş trendine girdiği ‘90’lı yılların başında, SHP İstanbul il örgütü örneğinden yola çıkarak, üyelik yapısını mercek altına alıyor. Kitabın en ilginç bölümlerinden birisi de, Erdal İnönü’ye yazılmış, üyelerin, sempatizanların ve de seçmenlerin “gerçek hayatta” sosyal demokrasiden ve partiden beklentilerini anlatan samimi mektuplar...
Üst Başlık
Türkiye'de Sosyal Demokrasi
Kitabın Adı
Particilik Hemşehrilik Alevilik
ISBN
9789754707212
Orijinal Adı
Die türkischen Parteien und ihre Mitglieder
Yayın No
İletişim - 525
Dizi No
Araştırma-İnceleme - 85
Alan
Politika/Siyaset
Sayfa Sayısı
346 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
260 gr
Baskı
2. baskı - Eylül 2002 (1. baskı - Nisan 1999)
Yazar
Harald Schüler
Dizi Kapak Tasarımı
Ümit Kıvanç
Kapak
Fatoş Gencosman
Dizgi
Remzi Abbas
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Sait Kızılırmak
Çeviren
Yılmaz Tonbul
Yayına Hazırlayan
Tanıl Bora
Baskı
Sena Ofset
Cilt
Sena Ofset

Harald Schüler

Hamburg ve Bamberg üniversitelerinde Türkoloji, tarih ve siyaset bilimi okudu. Bu kitap, 1998'de Alman Orient Enstitüsü'nce yayımlanan doktora tezinin yazar tarafından kısaltılmış biçimidir. Bu çalışma, 1998'de Bamberg Üniversitesi Hans-Löwel Vakfı Bilim Ödülü'nü kazanmıştır.