Otistik Çocuk
ISBN
9789754708981

2. baskı - Mayıs 2006
244 sayfa


Tükendi

Otistik Çocuk

Dahi mi, Engelli mi?
İsmail Tufan

`Merak, her keşfin hareket yayı olmuştur` der İtalyan yazar Cesare Pavese. `Otistik Çocuk: Dahi mi, engelli mi?` sizi otizm konusunda keşiflerde bulunmaya ve otistik çocuğu anlamaya ve çözümlemeye çağırmakta. `Bir zamanlar hepimiz bu dünyada birer yabancıydık. Zamanla çevremize uyum sağladık ve normalleştik.

`Merak, her keşfin hareket yayı olmuştur` der İtalyan yazar Cesare Pavese. `Otistik Çocuk: Dahi mi, engelli mi?` sizi otizm konusunda keşiflerde bulunmaya ve otistik çocuğu anlamaya ve çözümlemeye çağırmakta. `Bir zamanlar hepimiz bu dünyada birer yabancıydık. Zamanla çevremize uyum sağladık ve normalleştik. Ama içimizden ufak bir azınlık, yabancılıklarını korudu. Fakat bunun faturası da ağır oldu. Onlar artık içekapanık ve yalnızlık içindeki yabancılardı. Bilim adamları onları ´otist´, yabancılıklarını da ´otizm´ olarak adlandırdılar.
Bu kitap otizm ve engellilerle ilgili temel soruları yanıtlamak, okuyucuları bu bağlamda bilgilendirmenin yanı sıra, kendi konumlarını dillendiremiyenlerin de sözcülüğünü üstleniyor.
Almanya´da gerontoloji, pedagoji ve psikoterapi eğitimi alan Dr. İsmail Tufan kitabın asıl hedefinin otistik çocuklar, engelliler üzerinden `bize, yani insana ulaşmak` olduğunu özellikle belirtiyor.
Otistik çocuk bugüne dek tüm yönleriyle çözümlenememiş bir nedenle yalnızlığı kendisi seçer ama, ailesi de toplumun önemli bir bölümü tarafından aynı yazgıya mahkûm edilir. Bu durum gelişmiş ülkeler boyutunda da farklılık göstermez. Deyim yerindeyse bu bağlamda ´üvey evlat´ muamelesi oldukça yaygındır. Az sayıdaki bilim adamının ve birkaç dernek ve yardımlaşma grubunun dışında, otistiklere yaygın, düzenli ve örgütlü bir yardım elinin uzatılmadığı kesindir. Yakın zamanlarda otistik birey muammasını geniş kitlelere tanıtan da, Hollywood´un renkli dünyası olmuştır. Dustin Hoffman´ın `Rainman` filmini bu vesileyle bir kez daha anımsayalım. İsmail Tufan, engelliliğinf sosyolojik boyutlarını ele aldığı, çocuk gelişim kuramlarını incelediği, otizmin nedenleri ve teşhis edilmesi üzerinde geniş olarak durduğu araştırmasını, teşvik, destek ve tedavi bölümleriyle sonlandırırken, bu bilim dalının tek bir çalışma alanına hapsedilemeyeceğini ve sorunun çözümlenmesi için disiplinlerarası bir çalışma platformunun gerekli olduğunu vurguluyor.

Kitabın Adı
Otistik Çocuk
Alt Başlık
Dahi mi, Engelli mi?
ISBN
9789754708981
Yayın No
İletişim - 892
Dizi No
Başvuru - 27
Alan
Çocuk Edebiyat Dışı
Sayfa Sayısı
244 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
205 gr
Baskı
2. baskı - Mayıs 2006 (1. baskı - Nisan 2003)
Yazar
İsmail Tufan
Dizi Yayın Yönetmeni
Mustafa Bayka
Dizi Kapak Tasarımı
Ümit Kıvanç
Kapak
Utku Lomlu
Dizgi
Hasan Deniz
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Metin Pınar
Yayın Danışmanı
Ahmet İnsel
Kapaktaki Görsel
Mark Elliott
Baskı
Sena Ofset
Cilt
Sena Ofset

İsmail Tufan

İsmail Tufan 1961’de Tarsus’ta doğdu. Uzun yıllar Berlin’de yaşadı. 1991’de Osnabrück Üniversitesi Vetcha Fakültesi Gerontoloji Bölümü’nü bitirdi. Ardından Berlin Teknik Üniversitesi Eğitim Bölümleri Pedagoji Bölümü’ne girdi ve buradan 1995’te mezun oldu. Psikoterapi eğitimi alan Tufan, Berlin’de psiko-sosyal danışmanlık merkezinde çalıştı. 2001’de Deutsche Allgemeine Sonntagsblatt’ın düzenlediği geleneksel bilimsel araştırma yarışmasında ‘‘Etik’’ ödülüne layık görüldü.