Osmanlı'nın Çöküşü
Çeviri
Özkan Akpınar

ISBN
9789750522925

2. baskı - Ocak 2018
477 sayfa


53,00 TL
42,40 TL

Osmanlı'nın Çöküşü

Ortadoğu'da Büyük Savaş (1914-1920)
Eugene Rogan

Yüzyıllarca hükmetmiş muazzam bir imparatorluğun Birinci Dünya Savaşı’yla beraber içine girdiği çöküş sürecini ele alan Eugene Rogan, Osmanlı’nın kaderini belirleyen savaş boyunca mücadele ettiği tüm cepheleri ayrıntılarıyla inceliyor.

Yüzyıllarca hükmetmiş muazzam bir imparatorluğun Birinci Dünya Savaşı’yla beraber içine girdiği çöküş sürecini ele alan Eugene Rogan, Osmanlı’nın kaderini belirleyen savaş boyunca mücadele ettiği tüm cepheleri ayrıntılarıyla inceliyor. Hazin Sarıkamış yenilgisinden Çanakkale zaferine, Kudüs’ün düşmesinden Kafkas cephesine uzanan geniş bir “savaş meydanı”nda, savaşan tarafların planlarını, stratejilerini ortaya koyarken Ortadoğu’daki Büyük Savaş’ın Batı Cephesi’ni nasıl etkilediğine de değiniyor. Topyekûn savaşın ve seferberliğin yol açtığı açlık ve yoksulluğun yanı sıra, Osmanlı İmparatorluğu’nda yaşayan Ermenilerin, Rumların ve diğer azınlık unsurların savaştaki durumları ve akıbetlerini de hem belgelerle hem de ilk ağızdan tanıklıklarla gözler önüne seriyor. 

“Bugün artık Osmanlı cephesini hem Büyük Savaş’ın hem de modern Ortadoğu’nun tarihindeki gerçek yerine yerleştirmenin tam zamanı. Çünkü Osmanlıların savaşa girmesi, Avrupa savaşını başka herhangi bir olaydan daha fazla etkileyerek, bir dünya savaşına dönüştürdü. Ortadoğu muharebe meydanları, savaşın uluslararası niteliği en belirgin muharebe meydanlarıydı. […] Osmanlı cephesi uluslararası ordular arasında eşi benzeri görülmemiş bir savaşın yaşandığı gerçek bir Babil kulesiydi.”

EUGENE ROGANKitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Osmanlı'nın Çöküşü
Alt Başlık
Ortadoğu'da Büyük Savaş (1914-1920)
ISBN
9789750522925
Orijinal Adı
The Fall Of The Ottomans
Kapak
Arap ordusunun atlıları Şam’a giriyor, 1 Ekim 1918 (Imperial War Museum, Q 105670).
Yayın No
İletişim - 2554
Dizi No
Tarih - 124
Alan
Politika/Siyaset, Tarih
Sayfa Sayısı
477 sayfa
En
150 mm
Boy
215 mm
Ağırlık
493 gr
Baskı
2. baskı - Ocak 2018 (1. baskı - Kasım 2017)
Yazar
Eugene Rogan
Çeviren
Özkan Akpınar
Editör
Merve Öztürk
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Remzi Abbas
Dizin
Berkay Üzüm, Bilgehan Canıgür
Cilt
Güven Mücellit
Baskı
Ayhan Matbaası

Eugene Rogan

Columbia Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden mezun olduktan sonra yüksek lisansını ve doktorasını Harvard Üniversitesi’nde Ortadoğu üzerine yaptı. Boston College ve Sarah Lawrence College’da öğretim üyeliğinde bulundu. Halihazırda Oxford Üniversitesi’nde modern Ortadoğu Tarihi dersleri vermektedir ve aynı üniversitenin bünyesindeki St. Anthony College’ın Ortadoğu Merkezi’nin yöneticisidir. Kitapları arasında The Araps [Araplar, Pegasus Yayınları, 2017], Albert Hourani ve Fuat Köprülü ödüllerini kazandığı Frontiers of the State in the Late Ottoman Empire, Avi Shlaim ile birlikte kaleme aldıkları The War for Palestine: Rewriting the History of 1948 [Filistin Uğruna: 1948’in Tarihini Yeniden Yazmak, Küre Yayınları, 2012] ve Outside In: On the Margins of the Modern Middle East bulunmaktadır.