Osmanlı Sosyalist Fırkası ve Yayınları
ISBN
9789750513619

1. baskı - Aralık 2013
784 sayfa


63,00 TL
50,40 TL

Osmanlı Sosyalist Fırkası ve Yayınları

Selçuk Gürsoy

İştirak, İnsaniyet, Sosyalist, Medeniyet gibi yayınları yasaklanıp kapatıldıkça yeni dergiler yayımlamaktan vazgeçmeyen, bir tür demokrasi ve özgürlük mücadelesi veren OSF’nin toplam 38 sayılık külliyatının
tamamını sadeleştirerek anlatan Gürsoy, özellikle partinin ve dergilerin arkasındaki isim olan “İştirakçi” Hilmi hakkında doğru sanılan yanlışları da sergiliyor. İştirakçi Hilmi’nin kahramanlarından olduğu bir piyesin ilgili bölümleri de yine ilk defa bu kitapta yayımlanıyor.

“Biri yer biri bakar, kıyamet ondan kopar”

İştirak
 
Osmanlı Sosyalist Fırkası (OSF), siyasal tarihimizdeki ilk partilerden biri olmasının yanında Türkiye’de kurulan ilk sosyalist parti olmasıyla da dikkat çekici. Özellikle Avrupa’da hızla gelişen sosyalizm akımının, dönemin şartları içinde Osmanlı topraklarıyla buluşmasını sağlayan Osmanlı Sosyalist Fırkası ve yayınları her bakımdan kapsamlı bir değerlendirmeyi fazlasıyla hak ediyor.
 
Selçuk Gürsoy, işçi sınıfı hareketlerinin ve sosyalizmin kısa bir tarihini anlatarak başladığı kitabında, Fırka’nın kurulduğu 1910’dan itibaren Osmanlı sınırları içinde de yaşanmaya başlayan sosyalizm mücadelesini ele alıyor. Dünya işçi sınıfı hareketleri yaklaşık 100 yıllık bir tarihi geride bırakırken, bu topraklara neredeyse tamamen yabancı sosyalizm fikrinde ısrar eden bir grup insanın çabalarını ortaya koyuyor; OSF’nin eklemlenmeye çalıştığı ve tasavvur ettiği sosyalizm anlayışının fikrî haritasını çıkarıyor.
 
İştirak, İnsaniyet, Sosyalist, Medeniyet gibi yayınları yasaklanıp kapatıldıkça yeni dergiler yayımlamaktan vazgeçmeyen, bir tür demokrasi ve özgürlük mücadelesi veren OSF’nin toplam 38 sayılık külliyatının tamamını sadeleştirerek anlatan Gürsoy, özellikle partinin ve dergilerin arkasındaki isim olan “İştirakçi” Hilmi hakkında doğru sanılan yanlışları da sergiliyor. İştirakçi Hilmi’nin kahramanlarından olduğu bir piyesin ilgili bölümleri de yine ilk defa bu kitapta yayımlanıyor.
 
Osmanlı’da sosyalizmin ilk temsilcilerinin düşünsel temelleri hakkında bütünlüklü bir fikir edinmek; sosyalizm anlayışlarının evrimini izlemek; dönemin çalkantılı siyasal ortamı içinde nerede durduklarını, hangi politikaları oluşturduklarını, çelişkilerini, tutarsızlıklarını ve uyarlamalarını görmek için çok önemli bir kaynak...
 
 


Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Osmanlı Sosyalist Fırkası ve Yayınları
ISBN
9789750513619
Kapak
İştirak ve İnsaniyet’in Marx, Bebel, Jaures ve Hüseyin Hilmi’yi kullandıkları kapakları
Yayın No
İletişim - 1943
Dizi No
Araştırma-İnceleme - 325
Alan
Tarih
Sayfa Sayısı
784 sayfa
En
150 mm
Boy
215 mm
Ağırlık
789 gr
Baskı
1. baskı - Aralık 2013
Yazar
Selçuk Gürsoy
Editör
Kıvanç Koçak
Dizi Kapak Tasarımı
Ümit Kıvanç
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Fırat Deniz
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Selçuk Gürsoy

1966’da Mengen’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Almanya, Eskişehir ve İstanbul’da tamamladı. İ.Ü. SBF Kamu Yönetimi Bölümü’nü bitirdi. Aynı yerde siyaset bilimi yüksek lisansı yaptı. İ.Ü. Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Enstitüsü’nde okutman olarak çalışmaktadır. Diğer kitapları: Enver Paşa’nın Sürgünü, İhtilalci İslâm Birliği ve Livâ el-İslâm Dergisi(Salyangoz Yayınları, 2007), Marksist Sözler, Karl Marx ve Friedrich Engels’ten Düşünceler Gözlemler Özlü Sözler (Yar Yayınları, 2010).