Osmanlı Ancien Régime'i
Çeviri
Ayşe Özdemir

ISBN
9789750509230

2. baskı - Eylül 2017
309 sayfa


39,00 TL
31,20 TL
Modern Devleti Yeniden Düşünmek

Osmanlı Ancien Régime'i

Ariel Salzmann

Sultan Ahmed Camii’nden yükselen ezan Divan Yolu’nda yankılanırken, bu sesle dikkati dağılmış kapı görevlisi, ancien régime tarihçisi ve modern devlet uzmanı Alexis de Tocqueville’in sessizce yanından geçip Başbakanlık Arşivi’ne girdiğini fark etmedi. Tocqueville koridor boyunca hızlı ve uzun adımlarla yürüdü ve merdivenlerden bir kat yukarı çıkıp sola, okuma salonuna doğru ilerledi. Gidip odanın arka tarafındaki masaların en son sırasına oturdu. Bir önceki araştırmacı, masanın üzerinde bir yığın kırmızı ciltli defter bırakmıştı. Tocqueville merakla en üstte duran evrakı açtı.

Sultan Ahmed Camii’nden yükselen ezan Divan Yolu’nda yankılanırken, bu sesle dikkati dağılmış kapı görevlisi, ancien régime tarihçisi ve modern devlet uzmanı Alexis de Tocqueville’in sessizce yanından geçip Başbakanlık Arşivi’ne girdiğini fark etmedi. Tocqueville koridor boyunca hızlı ve uzun adımlarla yürüdü ve merdivenlerden bir kat yukarı çıkıp sola, okuma salonuna doğru ilerledi. Gidip odanın arka tarafındaki masaların en son sırasına oturdu. Bir önceki araştırmacı, masanın üzerinde bir yığın kırmızı ciltli defter bırakmıştı. Tocqueville merakla en üstte duran evrakı açtı...
Alexis de Tocqueville İstanbul’u da arşivleri de elbette ziyaret etmedi. Salzmann, bu oyunbaz ve garip görünen varsayımdan yola çıkarak, onun ünlü klasik eseri L’ancien régime et la Révolution’daki düşüncelerini Osmanlı devlet yapısını inceleyerek irdeliyor. 
Fransız İnkılâbı gibi modern devletin de sadece Batı Avrupa olgusu olabileceği tespitini yapan Tocqueville yanılıyor olabilir mi? Modern devlet, Batı Avrupa dışındaki yabancı topraklarda sadece akültürasyon/kültürlenme, kapitalizm veya Batı’ya has sömürgecilik vasıtalarıyla mı yerleştirilebilir? Tocqueville, Osmanlı arşivlerine girseydi, devletin nasıl işlediğine dair elinde veriler olsaydı, farklı düşünebilir miydi? Modern devlet kuramına dair ezberlerimiz doğru mu? Merkezî devlet zayıfladıkça taşra güçlenir mi? Yoksa taşrayı merkeze karşı güçlendirdiği söylenen “Malikâne” sistemi ancien régime altında dolaylı merkezileşme stratejisinin somut bir ifadesi miydi? 
Son derece zekice yazılmış, mukayese eden, mukayesesinin hakkını veren heyecan verici bir tarih çalışması var karşımızda. Yeni ve merak uyandırıcı…


Kitabın "Türkçe Baskıya Önsöz" kısmını okumak için tıklayın.
Üst Başlık
Modern Devleti Yeniden Düşünmek
Kitabın Adı
Osmanlı Ancien Régime'i
ISBN
9789750509230
Orijinal Adı
Tocqueville in the Ottoman Empire. Rival Paths to the Modern State
Kapak
"Le Sacre de Napoléon", 1807, detay
Yayın No
İletişim - 1629
Dizi No
Araştırma-İnceleme - 267
Alan
Tarih
Sayfa Sayısı
309 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
256 gr
Baskı
2. baskı - Eylül 2017 (1. baskı - Temmuz 2011)
Yazar
Ariel Salzmann
Çeviren
Ayşe Özdemir
Editör
Kerem Ünüvar, Levent Cantek
Yayın Sekreteri
Ekrem Buğra Büte
Dizi Kapak Tasarımı
Ümit Kıvanç
Kapak
Suat Aysu
Kapak Resmi
Jacques-Louis David
Uygulama
Nurgül Şimşek
Düzelti
Tayfun Mater
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Ariel Salzmann

Ortadoğu ve Akdeniz dünyası hakkında uzman Osmanlı tarihçisi. 1995 yılında doktorasını yapan Salzmann, Queen's Üniversitesi'nde (Kanada) İslam ve dünya tarihi dersleri vermektedir.