Oryantalist
Çeviri
Selda Somuncuoğlu

ISBN
9789750506710

1. baskı - Mayıs 2009
494 sayfa


Tükendi

Oryantalist

Tuhaf ve Tehlike Dolu Bir Hayatın Aydınlanan Sırrı
Tom Reiss

Lev Nussimbaum, geçen yüzyılın hemen başında, kozmopolit Bakü’de doğdu.
Babası zengin bir petrolcü, annesi ise komünist sempatizanı ve eylemcisi olan Lev, aldığı iyi eğitimden çok serüven romanlarıyla ruhunu besleyen yalnız ve hayalperest bir çocuktu. Ekim Devrimi, kendisinin ve ailesinin hayatını altüst etti. Ömrü boyunca komünistlerden nefret edecek olan genç Yahudi, çok sevdiği ancak giderek tekinsiz ve yaşanmaz bir yer haline gelen Bakü’yü ve Kafkasya’yı babasıyla birlikte terk etmek zorunda kaldı

Lev Nussimbaum, geçen yüzyılın hemen başında, kozmopolit Bakü’de doğdu.
Babası zengin bir petrolcü, annesi ise komünist sempatizanı ve eylemcisi olan Lev, aldığı iyi eğitimden çok serüven romanlarıyla ruhunu besleyen yalnız ve hayalperest bir çocuktu. Ekim Devrimi, kendisinin ve ailesinin hayatını altüst etti. Ömrü boyunca komünistlerden nefret edecek olan genç Yahudi, çok sevdiği ancak giderek tekinsiz ve yaşanmaz bir yer haline gelen Bakü’yü ve Kafkasya’yı babasıyla birlikte terk etmek zorunda kaldı. Bu zorunlu göç onun bütün hayatını değiştirecekti. Kendisini inançlı ve samimi bir Müslüman, Kafkasyalı, Türk veya Doğulu olarak tanıttığı yeni bir döneme girmişti. Dillerini bildiği Batılılara karşı herhangi bir yakınlık duymuyordu. Terk etmek zorunda kaldığı topraklar onun için dürüstlük, sahicilik ve cesaret demekti. İstanbul’u veya ıssız çölleri, Bakü’deki saray gibi binaları düşünerek saatler geçirebilirdi. Kurban Said mahlasıyla egzotik ve romantik Doğu’yu anlatan aşk ve serüven romanları yazmaya başladı.
Tom Reiss, Kurban Said’in kim olduğunu merak ederek başlamış Oryantalist’e.
Metnin gücü ve ilginçliği Reiss’in tutkulu iz sürücülüğünden de kaynaklanıyor. Nussimbaum ya da Said’in arayış, hezeyan, iddia ve yanılgıları kadar iki büyük savaş arasındaki dünyanın, özellikle Nazi Almanyası’nın nasıl bir dönüşüm geçirdiği başarıyla resmediliyor.
Oryantalist’te, bir ucuz roman yazarının, kendisini Müslüman sayan bir Yahudi gazetecinin, belki de yalnızca o yıllarda –ve o topraklarda– var olabilecek olağandışı bir kişiliğin, romantik bir “Doğulunun” hayatını okuyacaksınız.
 

Kitabın Adı
Oryantalist
Alt Başlık
Tuhaf ve Tehlike Dolu Bir Hayatın Aydınlanan Sırrı
ISBN
9789750506710
Orijinal Adı
The Orientalist Solving the Mystery of a Strange and Dangerous Life
Yayın No
İletişim - 1386
Dizi No
Dünya Edebiyatı - 205
Alan
Çağdaş Dünya Edebiyatı
Sayfa Sayısı
494 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
400 gr
Baskı
1. baskı - Mayıs 2009
Yazar
Tom Reiss
Çeviren
Selda Somuncuoğlu
Editör
Levent Cantek
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Begüm Güzel
Dizin
Özgür Yıldız
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Tom Reiss

The New York Times, The Wall Street Journal, The New Yorker ve başka gazetelerde siyaset ve kültür üzerine makaleler yazmaktadır. Halen New York'ta yaşıyor.