Önemsiz Bir Adamın Günlüğü
Çeviri
Kaya Genç

ISBN
9789750504723

1. baskı - Ocak 2007
254 sayfa


Yakında

Önemsiz Bir Adamın Günlüğü

Weedon Grossmith, George Grossmith

“Sırf ‘önemli biri’ olmadığım için
benim günlüğüm neden ilginç
olmayacakmış, doğrusu anlayamıyorum.”
On dokuzuncu yüzyılın sonunda orta sınıfa mensup bir Londralı nasıl yaşıyordu? Gros-smith kardeşlerin biraz da ortalığı kaplayan “ünlülerin hayat hikâyeleri” modasıyla alay etmek için kaleme aldıkları bu “günlük”, İngiliz Punch dergisinde tefrika edildikten sonra 1892’de kitap halinde basıldı.

“Sırf ‘önemli biri’ olmadığım için benim günlüğüm neden ilginç olmayacakmış, doğrusu anlayamıyorum.” On dokuzuncu yüzyılın sonunda orta sınıfa mensup bir Londralı nasıl yaşıyordu? Gros-smith kardeşlerin biraz da ortalığı kaplayan “ünlülerin hayat hikâyeleri” modasıyla alay etmek için kaleme aldıkları bu “günlük”, İngiliz Punch dergisinde tefrika edildikten sonra 1892’de kitap halinde basıldı. Komşularla, arkadaşlarla, çoluk çocukla yaşanan ilişkileri, çalışma hayatının garipliğini ve orta sınıfların iç sesini harika bir alayla yakalayan ve “önemsiz bir adam” tarafından yazılmış olan bu kitap, burjuva hayatının saçmalık ve güzelliklerini müthiş bir mizahla ortaya çıkarıyor. Grossmith’lerin klasik “günlüğü”, Kaya Genç’in çevirisiyle, Türkçe’de ilk defa, İletişim Yayınları’nda. 

“Hayatımda okuduğum en komik kitap.”  Evelyn Waugh 


“Önemsiz Bir Adamın Günlüğü, İngiliz romanının komedi geleneğinin tam kalbinde bulunan mücevherdir.” William Trevor

Kitabın Adı
Önemsiz Bir Adamın Günlüğü
ISBN
9789750504723
Orijinal Adı
The Diary of a Nobody
Kapak
Weedon Grossmith'in kitap için yaptığı illüstrasyonlardan biri.
Yayın No
İletişim - 1204
Dizi No
İletişim Klasikleri - 34
Alan
Klasik Dünya Edebiyatı
Sayfa Sayısı
254 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
214 gr
Baskı
1. baskı - Ocak 2007
Dizi Yayın Yönetmeni
Orhan Pamuk
Editör
Belce Ünüvar
Yayın Sekreteri
Emre Ayvaz
Kapak
Suat Aysu
Düzelti
Remzi Abbas
Çeviren
Kaya Genç
Yazar
Weedon Grossmith, George Grossmith
Uygulama
Hüsnü Abbas
Dizgi
Maraton Dizgievi
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Weedon Grossmith

1852 yılında doğdu. Gençliğinde ressam olmayı istiyordu. Kraliyet Akademisi’nde eğitim gördükten sonra eserleri Grosvenor Gallery’de sergilendi. 1880’li yıllarda bir tiyatro kumpanyasıyla Amerika’yı gezdi. Önemsiz Bir Adamın Günlüğü kitabının içinde yer alan çizimler ona aittir. 1896’da Geçmişi Olan Bir Kadın isimli romanı, beş sene sonra da Davet Gecesi başlıklı oyunu yayımlandı. Dünya savaşı patlak verdiğinde Weedon Grossmith Londra’daki Terry’s Tiyatrosu’nun yöneticiliğini yapmaktaydı. Bu işi 1917’ye kadar sürdürdü ve 1919 yılında Londra’da öldü.


George Grossmith

9 Aralık 1847’de Londra’da doğdu. Kuzey Londra’da, Collegiate School’da eğitim gördü ve gazetecilik yaptı. İlk defa 1870 yılında sahneye çıktı ve İnsani Tuhaflıklar isimli bir gösteri sundu. Bu gösteriyi babası kaleme almıştı. Ertesi yıl turneye çıktı ve yetmişli yılların ortalarında ünlü bir komedyen olarak isim yaptı. Piyano eşliğinde Florence Marryat’la İkimizin Arasında isimli bir gösteri hazırladı. Artık zengin, sosyetik insanların evlerine gidiyor, küçük gruplar için özel müzikli gösteriler düzenliyordu. Dönemin eğlence ve sahne dünyasının en önde gelen isimleri olan W.S. Gilbert ve Arthur Sullivan onu seyrettikten sonra Büyücü isimli yeni operetlerinde oynaması için rol teklif ettiler. Yavaş yavaş on dokuzuncu yüzyıl sonu Londra eğlence hayatının en çok aranan isimlerinden biri haline gelen Grossmith, 1890 sonbaharında Balmoral Sarayı’nda Kraliçe Viktorya’ya özel bir gösteri de yaptı. Dönemin sinik, saldırgan ve çok satan dergisi Punch’a erkek kardeşi Weedon’la düzenli olarak gönderdikleri yazıları 1892’de bir kitap haline getirdiler. Ancak hayatı sahnelerde geçen George Grossmith artık yorulmuştu. Yirminci yüzyılın başlamasıyla kendini emekliye ayırdı. Bir Sosyete Soytarısının Hatıraları (1888) ve bunun devamı niteliğindeki Piyano ve Ben (1910) başlıklı iki kitabı daha vardır. George Grossmith 1912 yılında Kent şehrinde öldü.