Olduğu Gibi
ISBN
9789754703450

1. baskı - Ekim 1993
259 sayfa


Tükendi

Olduğu Gibi

Rus Biçimi Sosyalizm
Zekeriya Sertel

Çıkardığı Tan gazetesinin bir provokasyon sonucu yakılmasının ardından yurtdışına çıkan ve uzun yıllar Sovyetler Birliği’nde yaşayan Sertel’in, başta Azerbaycan, Asya cumhuriyetlerine ilişkin ilginç gözlemleri.

Çıkardığı Tan gazetesinin bir provokasyon sonucu yakılmasının ardından yurtdışına çıkan ve uzun yıllar Sovyetler Birliği’nde yaşayan Sertel’in, başta Azerbaycan, Asya cumhuriyetlerine ilişkin ilginç gözlemleri. Sertel Sovyet deneyini tarım, kolektifleştirme, ekonomik büyüme, cumhuriyetler üzerinde kurulan baskı, din, aile, kadın, eğitim gibi konular açısından değerlendiriyor, proletarya diktatörlüğü uygulaması üzerine basit ama ilgi çekici yorumlar getiriyor.
Kitabın Adı
Olduğu Gibi
Alt Başlık
Rus Biçimi Sosyalizm
ISBN
9789754703450
Yayın No
İletişim - 223
Dizi No
Anı - 11
Alan
Çağdaş Türkiye Edebiyatı
Sayfa Sayısı
259 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
214 gr
Baskı
1. baskı - Ekim 1993
Yazar
Zekeriya Sertel
Yayına Hazırlayan
Mesude Gölçüoğlu
Kapak
Ümit Kıvanç
Dizgi
Remzi Abbas
Uygulama
Filiz Burhan
Düzelti
Ahmet Abbas
Cilt
Ayhan Matbaası, Şefik Matbaası
Baskı
Şefik Matbaası

Zekeriya Sertel

Selanik´e bağlı Usturumca´da varlıklı bir ailenin çocuğu olarak 1890 yılında doğdu. İlk öğrenimini doğduğu yerde, orta öğrenimini Selanik ve Edirne´de tamamladı. Ardından Selanik´te Hukuk Mektebi´ne devam etti. Gazeteciliğe Selanik´te çıkan ´İttihat ve Terakki´nin yayın organı ´Rumeli´de başladı. Selanik´in işgalinden sonra İstanbul´a geldi ve burada `Tasvir-i Efkar´ gazetesinde çalışmaya başladı. İstanbul Hukuk Mektebi´ni bitirip, Paris´te Sarbonne´de sosyoloji öğrenimine başladı. 1. Dünya Savaşı´nın çıkmasıyla İstanbul´a döndü. 1914´de kendi gazetesi ´Turan´ı yayınladıktan sonra Sabiha Hanım’la evlendi. 1919´da eşiyle birlikte ABD´ye giderek ´Colombia Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi´ni bitirdi. 1924´te ´Resimli Ay´ dergisini yayınladı. Bu dergide, Nazım Hikmet´in başlattığı ´Putları Yıkıyoruz´ yazıları nedeniyle tepki aldı. Dergide ayrıca Sadri Ertem, Sabahattin Ali ve Suat Derviş gibi tanınmış isimler de yazıyordu. Dergideki yazılarından dolayı ´İstiklal Mahkemesi´nde yargılanarak 3 yıla mahkum oldu. 1932´de Faik Sabri Duran´la birlikte ´Hayat Ansiklopedisi´ni çıkarttı. 1936´da İstanbul´da İş Bankası tarafından çıkartılan ´Tan´ gazetesini Ahmet Emin Yalman´la birlikte satın alarak yeni biçimde yayınlamaya başladı.Tan 2. Dünya Savaşı sırasında, etkili bir gazete haline geldi. Yayınladığı yazılarından dolayı birkaç kez tutuklanan Sertel, Tek Parti yönetiminin baskılarının artması üzerine eşiyle birlikte ülkeyi terketti. Önce Paris´e, daha sonra Bakü´ye giden Sertel, eşinin ölümü üzerine yeniden Paris´e yerleşti. Mart 1977´de İstanbul´a dönen Sertel, ´Cumhuriyet´ ve ´Vatan´ gazetelerinde yazılar yazdı. 1980´de öldü.
ESERLERİ: Sertel´in, gazete ve dergilerdeki yazılarının yanı sıra, `Mavi Gözlü Dev (1968)`, `Hatırladıklarım (1968)` ve `Nazım Hikmet´in Son Yılları (1978)` adlı eserleri de vardır.