Öğretmen Emeğinin Dönüşümü
ISBN
9789750518249

1. baskı - Eylül 2015
424 sayfa


44,00 TL
35,20 TL

Öğretmen Emeğinin Dönüşümü

Halil Buyruk

Halil Buyruk, çok sayıda öğretmenin deneyimlerini yansıtan araştırmasında, eğitimi bir emek süreci olarak ele alıyor.

“Ben özellikle öğretmenliği çok çok idealist yaklaşarak yapan birilerini göremiyorum. [Üniversitede] Öğretmenliği idealist olarak yazanlar matematik öğretmenliğini yazarlar. Onun gerekçesi de özel dersler vererek ekstra paralar kazanmak.”
Bir öğretmen

Öğretmenliği idealizmle tanımlama, “kutsal meslek” sayma alışkanlığı belki hâlâ sürüyor fakat buna inananlar artık pek az. Başta öğretmenlerin kendileri olmak üzere… Öğretmenlik nasıl değersizleşti? Daha serinkanlı soracak olursak: Nasıl değişti? Teknolojik değişim, öğretmenleri bir yandan vasıfsızlaştırır bir yandan yeni vasıflarla donanmaya zorlarken, neyi değiştirdi? Gündelik denetim pratikleri, müfredatın kıskacı ve merkezî sınav sisteminin nicelleştirdiği performans baskısı, öğretmenlerin etki alanını nasıl daralttı? Velilerin yeni aktörler olarak devreye girişi, onları nasıl etkiledi?

Halil Buyruk, çok sayıda öğretmenin deneyimlerini yansıtan araştırmasında, eğitimi bir emek süreci olarak ele alıyor. Öğretmenliğin değersizleşmesini veya değişimini, emek sürecinin dönüşümünün bir cephesi olarak inceliyor. Gayrı maddî veya zihinsel emeğin dönüşümünün, tipik ve önemli bir cephesi… Bu fasılda, eğitim sendikacılığı da tartışılıyor kitapta. Devletin memuru olmaktan, emekçiye… Belki de öğretmenliğin içinden geçtiği değişim sürecinin kısa özeti budur.Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Öğretmen Emeğinin Dönüşümü
ISBN
9789750518249
Yayın No
İletişim - 2211
Dizi No
Araştırma-İnceleme - 366
Alan
Politika/Siyaset
Sayfa Sayısı
424 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
345 gr
Baskı
1. baskı - Eylül 2015
Yazar
Halil Buyruk
Editör
Tanıl Bora
Yayına Hazırlayan
Birkan Yüksel
Dizi Kapak Tasarımı
Ümit Kıvanç
Kapak
Suat Aysu
Kapak Fotoğrafı
Adem Erkoçak
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Remzi Abbas
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Halil Buyruk

1999’da Orta Doğu Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nden mezun oldu. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı çeşitli okullarda bir süre öğretmenlik yaptı. Yüksek lisansını ve doktorasını araştırma görevlisi olarak çalıştığı Ankara Üniversitesi Eğitim Yönetimi ve Politikası Bölümü’nde tamamladı. Halen aynı bölümde çalışmalarını sürdürüyor. Eğitim ekonomi politiği, eğitimdeki toplumsal eşitsizlikler, öğretmen emeği ve dönüşümü ilgi alanları arasındadır.