Nâzım'ın Macar Toprağı
ISBN
9789750501760

1. baskı - Şubat 2004
208 sayfa


Tükendi

Nâzım'ın Macar Toprağı

Sunahan Develioğlu

Sovyetler Birliği’nden Macaristan’a yaptığı geziler, Nâzım Hikmet için bir ferahlama fırsatı olmuştu her zaman. Hem “Macar Toprağı”nı çok sevmiş, sanki biraz “memleket havası” bulmuştu; 1955’te bir radyo mülakatında şöyle diyordu: “Macar insanları benim insanlarıma daha benziyor. Onun için Macaristan’a geldiğim zaman, biraz da memleketimin güzelliğini, hayırlı günlerini görür gibi oluyorum.”

Sovyetler Birliği’nden Macaristan’a yaptığı geziler, Nâzım Hikmet için bir ferahlama fırsatı olmuştu her zaman. Hem “Macar Toprağı”nı çok sevmiş, sanki biraz “memleket havası” bulmuştu; 1955’te bir radyo mülakatında şöyle diyordu: “Macar insanları benim insanlarıma daha benziyor. Onun için Macaristan’a geldiğim zaman, biraz da memleketimin güzelliğini, hayırlı günlerini görür gibi oluyorum.” Hem de, Stalin rejimiyle ilgili hoşnutsuzluklarını ve sosyalizmin aslında nasıl olması gerektiğini düşünmek ve birileriyle paylaşmak için mekân bulmuştu kendisine...

Nâzım’ın “Macar Toprağı”, şairin 1952-1956 arasında Macaristan’a yaptığı bir dizi ziyaretle ilgili son derece zengin bir malzeme içeriyor. Sunahan Develioğlu, Nâzım Hikmet’in Macaristan’daki ayak izlerini takip ederek zengin bir dokümantasyon, dikkatli gözlemler ve canlı anılar derledi.

Kitapta, Nâzım Hikmet’in ilk kez yayımlanan birçok konuşması yer alıyor: Sosyalizm, toplum ve sanat üzerine, rahat bir lisanla ifade edilmiş, küçük ama güçlü gözlemleri... Ve belki de en hoş sürpriz: Daha önce yayımlanmamış, elde sadece Macarcası bulunan üç şiiri, Nâzım’ın...
Kitabın Adı
Nâzım'ın Macar Toprağı
ISBN
9789750501760
Yayın No
İletişim - 970
Dizi No
Bugünün Kitapları - 90
Alan
Tarih, Politika/Siyaset
Sayfa Sayısı
208 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
157 gr
Baskı
1. baskı - Şubat 2004
Kapak
Utku Lomlu
Editör
Tanıl Bora
Yazar
Sunahan Develioğlu
Yayın Danışmanı
Edit Tasnadi
Uygulama
Suat Aysu
Düzelti
Serap Yeğen
Baskı
Sena Ofset
Cilt
Sena Ofset

Sunahan Develioğlu

1961 İstanbul doğumlu. İstanbul Erkek Lisesi ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. Avukatlık yaptı ve çeşitli dergilerde, gazetelerde yazdı.