Müslüman Olmak Alman Kalmak
Çeviri
İsmail Ilgar

ISBN
9789750517976

1. baskı - Temmuz 2015
272 sayfa


34,00 TL
27,20 TL

Müslüman Olmak Alman Kalmak

Yeni Avrupa’da Millet, Din ve Din Değiştirme
Esra Özyürek

Esra Özyürek, ideolojiler ve geniş ölçekli sosyolojik gözlemlerle sınırlı kalmayıp günlük hayata nüfuz eden araştırmasında, Almanya örneğinde, Müslüman olan Batılıların nasıl Müslüman olduklarına mercek tutuyor.

İslâmiyet’in Batı dünyasındaki varlığı, uzun süredir tartışılıyor. 11 Eylül’den sonra “terör tehdidi” etrafında oluşan güvenlik teyakkuzu ve İslâmofobi, bu tartışmanın öne çıkan ama görüşü karartan bir cephesi. Avrupa’da Müslüman göçmen topluluklarının artan nüfusu ve etkinliği, daha geniş ve derin bir sosyolojik ilginin konusu. Bir de, Müslümanlığı seçen, İslâm’a geçen Batılılar var.


Esra Özyürek, ideolojiler ve geniş ölçekli sosyolojik gözlemlerle sınırlı kalmayıp günlük hayata nüfuz eden araştırmasında, Almanya örneğinde, Müslüman olan Batılıların nasıl Müslüman olduklarına mercek tutuyor. Hem ne gibi bir ihtida deneyiminden geçerek İslâm’ı benimsediklerine hem de Müslüman olduktan sonra bunu nasıl yaşadıklarına…


“Müslüman Almanlar, doğuştan Müslüman olan kişilerle yakın bir ilişki yaşadıktan sonra Müslüman olmuşlar ama din değiştirdikten sonra kendileri ile göçmen Müslümanlar arasına bir mesafe koymuşlardı”. Özyürek’in temel bir gözlemi, bu. İslâmî yaşama mümkün olduğunca “Alman görünümü” verme çabaları da, bu gerçeğin bir veçhesidir. İhtida eden Almanların/Avrupalıların “Müslüman olarak kalmalarının ya da Ümmet’e tam olarak kabul edilmemelerine rağmen İslâm’ı yaşamaya devam etmelerinin sebebi Selefilerdir”. Özyürek, bu kilit tespitini, şu kritik soruyla bağlıyor: Avrupa’da İslâm’ın geleceğine Selefi akım mı damgasını vuracak?Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Müslüman Olmak Alman Kalmak
Alt Başlık
Yeni Avrupa’da Millet, Din ve Din Değiştirme
ISBN
9789750517976
Orijinal Adı
Being German, Becoming Muslim
Yayın No
İletişim - 2182
Dizi No
Araştırma-İnceleme - 361
Alan
Sosyoloji
Sayfa Sayısı
272 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
228 gr
Baskı
1. baskı - Temmuz 2015
Yazar
Esra Özyürek
Çeviren
İsmail Ilgar
Editör
Tanıl Bora
Yayına Hazırlayan
Bayram Şen
Dizi Kapak Tasarımı
Ümit Kıvanç
Kapak
Suat Aysu
Kapak Fotoğrafı
Mustafa Şentürk
Uygulama
Hüsnü Abbas
Dizin
Birhan Koçak
Düzelti
Birhan Koçak
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Esra Özyürek

Boğaziçi Üniversitesi, Siyaset Bilimi ve Sosyoloji bölümünden 1993 yılında mezun oldu. 2002 yılında Michigan Üniversitesi Antropoloji Bölümü'nde, Türkiye'de 1930'lara duyulan nostalji, modernlik ve özelleşme konulu doktora tezini tamamladı.