Mülkten Ülkeye
ISBN
9789750509551

1. baskı - Ekim 2011
664 sayfa


55,50 TL
44,40 TL

Mülkten Ülkeye

Türkiye’de Taşra İdaresinin Dönüşümü (1839-1929)
Cenk Reyhan, Nizam Önen

Türkiye’nin devlet yapısında merkeziyetçilik meselesi uzun süredir tartışma gündeminde. Bu merkeziyetçi yönetim yapısı nasıl biçimlendi? Bu bir “gelenek” midir? Yukarıdan aşağı bir modernizm hamlesinin “yapay” bir sonucu mudur? Cenk Reyhan ve Nizam Önen, 1839’dan 1929’a uzanan kritik geçiş döneminde Türkiye’de taşra idaresinin dönüşümünü ele alan çalışmalarında, bu soruların yüzeysel ve kolaycı olmayan cevaplarını arıyorlar.

Türkiye’nin devlet yapısında merkeziyetçilik meselesi uzun süredir tartışma gündeminde. Bu merkeziyetçi yönetim yapısı nasıl biçimlendi? Bu bir “gelenek” midir?  Yukarıdan aşağı bir modernizm hamlesinin “yapay” bir sonucu mudur? 

 
Cenk Reyhan ve Nizam Önen, 1839’dan 1929’a uzanan kritik geçiş döneminde Türkiye’de taşra idaresinin dönüşümünü ele alan çalışmalarında, bu soruların yüzeysel ve kolaycı olmayan cevaplarını arıyorlar. İmparatorluğun milli devlete dönüştüğü bu geniş eşikte, gerek Avrupalı büyük güçlerin müdahalelerinin, gerek kapitalistleşme sürecinin icaplarının, gerek etno-dinsel çelişkilerin ve karmaşık iktidar mücadelelerinin etkilerini inceliyorlar. Merkeziyetçi yönetim yapısının oluşumunu, tarihsel bağlama ve sosyo-ekonomik dinamiklere oturtarak analiz ediyorlar.
 
Mülkten Ülkeye, böylece Türkiye’de merkeziyetçilik–adem-i merkeziyetçilik gerilimiyle ve “modernist merkez–muhafazakâr/geleneksel çevre” zıtlığıyla ilgili yerleşik kalıpları, ‘ezberleri’ sorgulamamızı da sağlıyor. Ele aldığı dönemin arayışlarının, tartışmalarının içinden bakarak yapıyor bunu. 
 
19.-20. yüzyıl geçişindeki arayışlara ve tartışmalara ilişkin sunduğu ayrıntı zenginliği, kitabın başlı başına önemli bir katkısı. Bu malzeme, günümüzün merkeziyetçilikle, yerinden yönetimle, adem-i merkeziyetçilikle ilgili tartışmalarına da ayna tutacak nitelikte.
 


Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Mülkten Ülkeye
Alt Başlık
Türkiye’de Taşra İdaresinin Dönüşümü (1839-1929)
ISBN
9789750509551
Yayın No
İletişim - 1661
Dizi No
Araştırma-İnceleme - 274
Alan
Tarih, Politika/Siyaset
Sayfa Sayısı
664 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
531 gr
Baskı
1. baskı - Ekim 2011
Yazar
Cenk Reyhan, Nizam Önen
Dizi Kapak Tasarımı
Ümit Kıvanç
Editör
Tanıl Bora
Kapak
Suat Aysu
Kapak Fotoğrafı
Kitaphane-yi Sûdî
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Cem Tüzün
Dizin
Ekrem Buğra Büte
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Cenk Reyhan

Lisans eğitimini 1992 yılında Gazi Üniversitesi'nde tamamlayan yazar, doktora derecesini Ankara Üniversitesi'nden 2002 yılında almıştır. Halen Gazi Üniversitesin'de doçent olarak tarih dersleri vermektedir.


Nizam Önen

Ni̇zam Önen 1970 yılında Üsküdar'da doğdu. Ortaöğrenimini Kadıköy Anadolu Lisesi'nde, yüksek öğrenimini Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde tamamladı. Yüksek lisansını (1996) ve doktorasını Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi anabilim dalında yaptı. 1997 yılında Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi'ne araştırma görevlisi olarak girdi. Halen aynı üniversitenin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nde yardımcı doçenttir. Doktora tezi ile Türk Sosyal Bilimler Derneği’nin Genç Sosyal Bilimci ödülünü almıştır (2005).Nizam Önen

Tüm Nizam Önen kitaplarını görmek için tıklayınız.