Muktedirlerin Siyaseti
Çeviri
Cahide Ekiz

ISBN
9789754707526

3. baskı - Ağustos 2014
197 sayfa


Tükendi

Muktedirlerin Siyaseti

Merkez Sağ-Ordu-İslâmcılık
Ümit Cizre

İletişim Yayınları’ndan daha önce AP- Ordu İlişkileri: Bir İkilemin Anatomisi adlı kitabı yayımlanan Ümit Cizre’nin 1994-97 yılları arasında yabancı dergilerde çıkan makalelerinin biraraya getirilmesi ile oluşan Muktedirlerin Siyaseti, ‘siyasal sistemin krizi’ hakkında analitik sağlamlığa sahip yorumlar içeriyor. Cizre’ye göre Türkiye’de siyaseti rejim ve muktedirler tıkıyor, oysa siyaset, problemleri çözmek ve bu yönde tartışabilmek için şart.

İletişim Yayınları’ndan daha önce AP- Ordu İlişkileri: Bir İkilemin Anatomisi adlı kitabı yayımlanan Ümit Cizre’nin 1994-97 yılları arasında yabancı dergilerde çıkan makalelerinin biraraya getirilmesi ile oluşan Muktedirlerin Siyaseti, ‘siyasal sistemin krizi’ hakkında analitik sağlamlığa sahip yorumlar içeriyor. Cizre’ye göre Türkiye’de siyaseti rejim ve muktedirler tıkıyor, oysa siyaset, problemleri çözmek ve bu yönde tartışabilmek için şart. Cizre’nin analizinde muktedirler, yalnızca devlet katındakileri değil muhalefette olanları da kapsıyor. Parti karşıtı politika açmazı, Türkiye merkez sağın -özelde DYP’nin- kimlik bunalımı, Türk ordusunun siyasi özerkliği, Cumhuriyet Türkiyesi’nde İslâm-devlet etkileşimi, Türkiye’nin Batılı kimliğinin İslâm’la ilişkisi, Türkiye’nin İslâmcı yazarlarının gözüyle Kürt milliyetçiliği ve yayımlandığı zaman epey ses getiren TOBB Raporu’nun eleştirisi, Ümit Cizre’nin makalelerinin ana temaları.
Kitabın Adı
Muktedirlerin Siyaseti
Alt Başlık
Merkez Sağ-Ordu-İslâmcılık
ISBN
9789754707526
Yayın No
İletişim - 568
Dizi No
Araştırma-İnceleme - 91
Alan
Politika/Siyaset
Sayfa Sayısı
197 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
148 gr
Baskı
3. baskı - Ağustos 2014 (1. baskı - Ekim 1999)
Yazar
Ümit Cizre
Çeviren
Cahide Ekiz
Dizi Kapak Tasarımı
Ümit Kıvanç
Kapak
Fatoş Gencosman
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Asena Günal
Cilt
Uğur Mücellit, Sena Ofset
Baskı
Sena Ofset

Ümit Cizre

üniversite lisans eğitimini Londra Üniversitesi’nde tamamladı. Master çalışmasını ODTÜ’de, doktorasını Ankara Üniversitesi’nde yaptı. Bilkent Üniversitesi Siyasal Bilimler ve Kamu Yönetimi Bölümü’nde öğretim üyesi, doçent. Princeton Üniversitesi'nde ve Floransa Avrupa Üniversitesi Enstitüsü Robert Schuman Merkezi'nde araştırmacı olarak çalıştı. İletişim Yayınları'ndan ayrıca Muktedirlerin Siyaseti: Merkez Sağ-Ordu-İslamcılık (1999) adlı kitabı yayımlandı.Ümit Cizre

Tüm Ümit Cizre kitaplarını görmek için tıklayınız.