Mozart'ın Dirilişi
Çeviri
Levent Yılmaz

ISBN
9789754704099

1. baskı - Mart 1994
64 sayfa


Tükendi

Mozart'ın Dirilişi

Nina Berberova

Küçük metinlerin büyük ustası Nina Berberova’nın küçük romanlarının belki de en yoğunu. 2. Dünya Savaşı arefesinde kendi halinde ama duyarlı bir kadın, yaklaşan karanlığa karşı sadece güzel bir şey dileyerek, Mozart’ı diriltmeyi dileyerek karşı durmak istiyor. Mozart diriliyor mu? Belki. Karanlık bulutlar uzaklaşıyor mu? Hayır.

Küçük metinlerin büyük ustası Nina Berberova’nın küçük romanlarının belki de en yoğunu. 2. Dünya Savaşı arefesinde kendi halinde ama duyarlı bir kadın, yaklaşan karanlığa karşı sadece güzel bir şey dileyerek, Mozart’ı diriltmeyi dileyerek karşı durmak istiyor. Mozart diriliyor mu? Belki. Karanlık bulutlar uzaklaşıyor mu? Hayır. Karanlığın çökeceğini bile bile ışığı hayal ederek ona karşı durabilir miyiz, durmalı mıyız? Evet. Sanat da zaten bundan başka bir şey değildir.
Kitabın Adı
Mozart'ın Dirilişi
ISBN
9789754704099
Orijinal Adı
La Resurrection de Mozart
Yayın No
İletişim - 285
Dizi No
Dünya Edebiyatı - 58
Alan
Çağdaş Dünya Edebiyatı
Sayfa Sayısı
64 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Baskı
1. baskı - Mart 1994
Yazar
Nina Berberova
Çeviren
Levent Yılmaz
Kapak
Ümit Kıvanç
Dizgi
Remzi Abbas
Uygulama
Filiz Burhan
Düzelti
Mehmet Kara
Cilt
Sena Ofset, Şefik Matbaası
Baskı
Şefik Matbaası

Nina Berberova

1901'de St. Petersburg'da doğdu. Gençlik yıllarında Avrupa'ya göç eden yazar, devrim sonrası Avrupa'sında Rus göçmeni sanatçıların yazgısını paylaştı. 25 yıl Fransa'da yaşadıktan sonra 1950'de kendini daha uzak bir ülkeye, ABD'ye sürgün etti ve Amerikan vatandaşlığına geçti. Uzun yıllar Princeton'da yaşayan ve Princeton Üniversitesi'nde Rus edebiyatı dersleri veren Berberova 1993'te öldü.