Modernleşme ve Çokkültürlülük

Dünyanın gidişi, millliyetçiliğin yükselmesi, kimlik politikaları ve öteki sorunu uzun zamandır süren tartışmaların merkezinde yer alıyor. Kimlik politikalarının birbiriyle çatıştığı ortamlarda birarada yaşamak, ötekileştirmeden yaşamak veya yaşamak üzere politika üretmek anlamlı hale geliyor. Çokkültürlülük ve çoğulculuk, demokratik bir toplum olabilmenin ve birlikte yaşayabilmenin anahtar kelimeleri olarak telâkki ediliyor.

Dünyanın gidişi, millliyetçiliğin yükselmesi, kimlik politikaları ve öteki sorunu uzun zamandır süren tartışmaların merkezinde yer alıyor. Kimlik politikalarının birbiriyle çatıştığı ortamlarda birarada yaşamak, ötekileştirmeden yaşamak veya yaşamak üzere politika üretmek anlamlı hale geliyor. Çokkültürlülük ve çoğulculuk, demokratik bir toplum olabilmenin ve birlikte yaşayabilmenin anahtar kelimeleri olarak telâkki ediliyor. Modernleşme ve Çokkültürlülük, Helsinki Yurttaşlar Derneği'nin 2000 yılı Mart ayında İstanbul'da düzenlediği "Daha Geniş Bir Avrupa: Modernleşme ve Çoğulculuk" başlıklı toplantıda sunulan bildirilerden oluşuyor. Kendini Avrupa'ya, Avrupa'yı kendine ötekileştiren Türkiye'nin, Avrupa ile bütünleşme sürecinde ortaya koyacağı performans devletten topluma doğru değil, toplumdan devlete olabildiği sürece anlam kazanacak. Bu kitap, bu 'sivil' imkânı araştıran tartışmaları bir araya getiriyor.
Kitabın Adı
Modernleşme ve Çokkültürlülük
ISBN
9789754709476
Orijinal Adı
Modernity and Multiculturalism
Yayın No
İletişim - 759
Dizi No
Helsinki Yurttaşlar Derneği - 2
Alan
Politika/Siyaset, Sosyoloji
Sayfa Sayısı
312 sayfa
En
160 mm
Boy
230 mm
Baskı
1. baskı - Ekim 2001
Kapak
Utku Lomlu
Çeviren
Hale Akay, Nur Deriş, Selmin Kara, Emel Kurma, Melek Ulagay, Emine Uşaklıgil, Çiğdem Türkoğlu, Laden Yurttagüler, Zeynep Zileli
Dizi Yayın Yönetmeni
Melek Ulagay, Nazan Aksoy
Baskı
Sena Ofset
Cilt
Sena Ofset

Helsinki Yurttaşlar Derneği

Helsinki Yurttaşlar Derneği dizisinin tüm kitaplarını görmek için tıklayınız.