Modern Türkiye'nin İnşası
Çeviri
Ali İhsan Dalgıç

ISBN
9789750519260

1. baskı - Nisan 2016
480 sayfa


46,50 TL
37,20 TL

Modern Türkiye'nin İnşası

Doğu Anadolu’da Ulus, Devlet ve Şiddet (1913-1950)
Uğur Ümit Üngör

Uğur Ümit Üngör, farklı etnik kimliklerin yıllarca beraber yaşadığı bir sosyal hayatın merkezi olan doğu vilayetlerinin, milliyetçi seçkinlerce nasıl nüfus politikalarının odağı ve kitlesel şiddetin sahnesine dönüştürüldüğünü gösteriyor.

“Bu süreçleri [nüfus politikaları] düzenleyen seçkinler, öngörülebilir varsayımlarla değil, toplumun, bireylerin şartlandırılması ve yönlendirilmesi yoluyla doldurulacak boş bir sayfa olduğu fikri etrafında gelişen gelişigüzel bir toplum modeli üzerinden hareket etmişlerdir. Ancak bir araştırmacının ileri sürdüğü gibi, “boş sayfanın karanlık bir yanı vardır. İnsan doğasında uyandırdığı boşluk totaliter rejimler tarafından hemen doldurulur ve boşluğun soykırımla doldurulmasının önüne geçilemez. Boşluk, eğitimi, çocuk yetiştirmeyi ve sanatı yolundan çıkaracak toplum mühendisliğiyle doldurulur... Bu, yaşam karşıtı ve insanlık karşıtı kuramsal bir soyutlamadır”. (…) Milliyetçi seçkinler ne kadar isteseler de, kültürel ve etnik anlamda tamamen tarafsız bir homojenlik söz konusu olamaz.”

Osmanlı İmparatorluğu’nun doğu vilayetleri, Ermenilerin, Türklerin, Kürtlerin, Arapların birlikte yaşadığı bölgelerdi. İmparatorluğun dağılması ve ulus-devletin doğuşu, bu durumu şiddetli bir şekilde ve şiddet içeren süreçlerle değiştirdi.

Modern Türkiye’nin İnşası, 1913-1950 arasında İttihatçı ve Kemalist rejimlerin Türkiye’nin doğusunda, bölgeyi etnik açıdan homojenleştirme ve Türk ulus-devletine dahil etme amacıyla uyguladığı çeşitli milliyetçi nüfus politikalarını ele alıyor. Fiziksel yıkım, sürgün, zorla asimilasyon ve hafıza politikaları gibi, ulus-devlet içinde etnik ve kültürel homojenliği sağlamak adına rejimin kullandığı toplum mühendisliği araçlarını inceliyor.Yazarın kişisel görüşmelerle de pekiştirdiği, söz konusu bölgelerde daha evvel yapılmış sözlü tarih çalışmalarını, yazılı kaynakları ve belgeleri de kapsamlı bir şekilde ele alan bu araştırma, zengin bir tartışma perspektifi ortaya çıkarıyor. Uğur Ümit Üngör, farklı etnik kimliklerin yıllarca beraber yaşadığı bir sosyal hayatın merkezi olan doğu vilayetlerinin, milliyetçi seçkinlerce nasıl nüfus politikalarının odağı ve kitlesel şiddetin sahnesine dönüştürüldüğünü gösteriyor.Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Modern Türkiye'nin İnşası
Alt Başlık
Doğu Anadolu’da Ulus, Devlet ve Şiddet (1913-1950)
ISBN
9789750519260
Orijinal Adı
The Making of Modern Turkey. Nation and State in Eastern Anatolia, 1913-1950
Kapak
Askerlerin yıkılmış Dağ Kapısı’ndan içeri doğru yürüyüşleri, 1920 (Cumhuriyet Arşivleri)
Yayın No
İletişim - 2302
Dizi No
Araştırma-İnceleme - 382
Alan
Politika/Siyaset, Sosyoloji, Tarih
Sayfa Sayısı
480 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
388 gr
Baskı
1. baskı - Nisan 2016
Yazar
Uğur Ümit Üngör
Çeviren
Ali İhsan Dalgıç
Editör
Merve Öztürk
Dizi Kapak Tasarımı
Ümit Kıvanç
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Evrem Türköz
Dizin
Evrem Türköz, Emre Bayın
Baskı ve Cilt
Ayhan Matbaası

Uğur Ümit Üngör

Utrecht Üniversitesi Tarih Bölümü’nde öğretim görevlisi ve Amsterdam Institute for War and Genocide Studies’de (Savaş ve Soykırım Çalışmaları Enstitüsü) araştırmacıdır. Ağırlıklı olarak kitlesel şiddet ve milliyetçiliğin tarihsel sosyolojisi üzerine çalışmaktadır. 2012’de Royal Dutch Academy of Science (Hollanda Krallığı Bilim Akademisi) tarafından Tarih Alanında Genç Bilim İnsanı ödülü almıştır. Alexander Geokjian ile birlikte yazıp yönettiği “The Century of Our Grandparents” (Büyükbaba ve Büyükannelerimizin Yüzyılı) adında bir belgeselin yanı sıra, 2011’de yayımlanan Confiscation and Destruction: The Young Turk Seizure of Armenian Property (Müsadere ve Yıkım: Jön Türklerin Ermeni Mallarına El Koyması) isimli bir eseri bulunmaktadır.