Modern Türkiye'de Siyasi Düşünce Cilt 2 / Kemalizm (Ciltli)
ISBN
9789750500053

9. baskı - Eylül 2019
688 sayfa


84,00 TL
67,20 TL

Modern Türkiye'de Siyasi Düşünce Cilt 2 / Kemalizm (Ciltli)

Toplumun büyük bölümünün paylaştığı bir ulusal modernleşme idealinin yoğunlaştığı, bunun bir siyasal duruşa dönüştüğü bir ideolojidir Kemalizm. Bu bağlamda, bir kuramsal mutlak doğruyu ifade etmekten ziyade, bir tavrı, bir siyasal duruş ve konumlanışı mutlaklaştırır.

Toplumun büyük bölümünün paylaştığı bir ulusal modernleşme idealinin yoğunlaştığı, bunun bir siyasal duruşa dönüştüğü bir ideolojidir Kemalizm. Bu bağlamda, bir kuramsal mutlak doğruyu ifade etmekten ziyade, bir tavrı, bir siyasal duruş ve konumlanışı mutlaklaştırır. Siyasal düşün seviyesinde bir yüzyıla yaklaşan zaman dilimi içinde egemen konumunu koruyabilmesini sağlayan etmenlerden birisi, Kemalizmin kendini özel olarak konumlandırdığı mevkiinin belirlediği dönemsel mutlak doğrular üretme kabiliyetidir. Bunlar her dönemin gereklerine göre ya içerikleri ya da hiyerarşik sıralamaları değişen “mutlak doğrular”dır. İdeolojik olarak sığ ve yöntemsel olarak pragmatik olan Kemalizmde içerikten ziyade, bir siyasal duruş ağır basar.
Kemalizm’de, modern Türkiye siyasal yaşamında bir tür matris ideoloji konumundaki Kemalizm/Atatürkçülüğün değişik alanlardaki tezahürlerinin, farklı perspektiflerden ele alınmasına özen gösterdik. Kemalizm/Atatürkçülüğün Türkiye’nin 80 yıllık tarihinde oynadığı olumlu rol kadar, neden olduğu olumsuz etkileri de inceleyen ve bunu esas olarak siyasal düşün boyutunda değerlendirmeyi amaçlayan böyle bir kapsamlı çalışma önümüzdeki siyasal tartışmalar için önemli bir kaynak oluşturacaktır.

Kitabın Adı
Modern Türkiye'de Siyasi Düşünce Cilt 2 / Kemalizm (Ciltli)
ISBN
9789750500053
Yayın No
İletişim - 762
Dizi No
Modern Türkiye'de Siyasî Düşünce - 0
Alan
Politika/Siyaset
Sayfa Sayısı
688 sayfa
En
165 mm
Boy
240 mm
Ağırlık
952 gr
Baskı
9. baskı - Eylül 2019 (1. baskı - Kasım 2001)
Uygulama
Suat Aysu
Kapak Tasarımı
Suat Aysu
Düzelti
Serap Yeğen
Dizin
M. Cemalettin Yılmaz
Dizi Yayın Yönetmeni
Murat Belge
Editör
Murat Gültekingil, Tanıl Bora
Yayın Sekreteri
Bağış Erten
Cilt Editörü
Ahmet İnsel
Baskı
Sena Ofset
Cilt
Sena Ofset