Modern Türk Romanı
Çeviri
Erkan Irmak

ISBN
9789750515521

1. baskı - Haziran 2014
301 sayfa


38,50 TL
30,80 TL
Dünya Edebiyatı Bağlamında

Modern Türk Romanı

Kesişen Yazgıların Hikâyesi
Azade Seyhan

Seyhan, modern Türk edebiyatıyla ilgili eleştirel düşüncelerin ulusal ve bölgesel kimliklere; dil, kimlik ve kültürel hafıza arasındaki yakın ilişkilere; yazarların farklı dünya ve değer sistemleriyle karşılaşılırken aracı olarak yüklendikleri sosyal sorumluluklara odaklanarak açıklanması gereğine işaret ediyor.

Türk romanı, ortaya çıkış sürecinde yaşanan tarihsel çalkantılar nedeniyle milli, dinî ve etnik kimlik sorularının tartışıldığı bir alan haline gelmiştir. Azade Seyhan bu kapsamlı eserinde Türk romanının gelişimi sırasındaki kavramsal kırılmalara odaklanmak yerine, romanın kendi dışındaki toplumsal ve kültürel dünyada yaşananları yansıtmak konusundaki sürekliliğini ele alıyor. Seyhan, modern Türk edebiyatıyla ilgili eleştirel düşüncelerin ulusal ve bölgesel kimliklere; dil, kimlik ve kültürel hafıza arasındaki yakın ilişkilere; yazarların farklı dünya ve değer sistemleriyle karşılaşılırken aracı olarak yüklendikleri sosyal sorumluluklara odaklanarak açıklanması gereğine işaret ediyor. Söz konusu kavramsal kategorileri kapsayan bir metinler toplamı olarak modern Türk romanına odaklanıyor. Türk toplumunun karşı karşıya kaldığı tarihî ve siyasi sınavlara ayrı bir özgüllük atfederek Türk edebiyatındaki kaygıları dünyadaki diğer örneklerle bağlantılandırıyor.

Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Üst Başlık
Dünya Edebiyatı Bağlamında
Kitabın Adı
Modern Türk Romanı
Alt Başlık
Kesişen Yazgıların Hikâyesi
ISBN
9789750515521
Orijinal Adı
Tales of Crossed Destinies The Modern Turkish Novel in a Comparative Context
Yayın No
İletişim - 2011
Dizi No
Edebiyat Eleştirisi - 43
Alan
Edebiyat Eleştirisi ve Tarihi
Sayfa Sayısı
301 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
251 gr
Baskı
1. baskı - Haziran 2014
Yazar
Azade Seyhan
Çeviren
Erkan Irmak
Yayına Hazırlayan
Belce Ünüvar
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Birhan Koçak
Dizin
Birhan Koçak
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Azade Seyhan

Beşeri bilimler, Alman dili ve edebiyatı, karşılaştırmalı edebiyat ve felsefe profesörüdür; ayrıca Bryn Mawr College’da Ortadoğu çalışmaları bölümünde dersler vermektedir. Yayımlanmış eserlerinden bazıları şunlardır: Representation and Its Discontents: The Critical Legacy of German Romanticism (University of California Press, 1992); Writing Outside the Nation (Princeton University Press, 2001). Yazarın Alman idealizmi ve romantisizmi, eleştirel teori, sürgün anlatıları, Türkçe-Almanca edebiyat ve roman teorisi hakkındaki makaleleri Journal of Turkish Studies; Colloquia Germanica; Migration and Literature in Contemporary Europe; The Cambridge Companion to German Romanticism ve German Politics and Society dergilerinde yayımlanmıştır.