Modern Ortadoğu
Çeviri
Gül Atmaca

ISBN
9789750527326

1. baskı - Eylül 2019
408 sayfa


52,00 TL
41,60 TL

Modern Ortadoğu

Toplumsal ve Kültürel Bir Tarih
Ilan Pappé

Ilan Pappé, Ortadoğu’nun kırsal tarihini, kent tarihini, kültürünü, sanatını, kadınların mücadelelerini titizlikle inceliyor, siyasal İslâm’ın bölgedeki rolünü vurgularken bir tarihçi temkinliliğiyle kesin sonuçlara varmaktan kaçınıyor, bu tarihsel coğrafyaya “anlayarak” bakmanın imkânı üzerinde duruyor.

Ilan Pappé’ye göre, Ortadoğu’yu anlamak, insanları ve onların duygularını, motivasyonlarını, kültürlerini anlamaktan geçiyor. Bugüne kadar Ortadoğu üzerine çalışan çoğu akademisyenin aksine, o, odağına bölgenin ekonomik ya da siyasal konumunu almıyor. Sömürge dönemleri, İsrail-Filistin çatışması, İran İslâm Devrimi, petrol savaşları gibi Ortadoğu’yu derinden etkileyen olayları insan ve kültür merkezli bir yaklaşımla ele alıyor, geri planda kalmış, dışlanmış, görmezden gelinmiş kesimlerin ve kültürlerin izini sürüyor. Ortadoğu’nun kırsal tarihini, kent tarihini, kültürünü, sanatını, kadınların mücadelelerini titizlikle inceliyor, siyasal İslâm’ın bölgedeki rolünü vurgularken bir tarihçi temkinliliğiyle kesin sonuçlara varmaktan kaçınıyor, bu tarihsel coğrafyaya “anlayarak” bakmanın imkânı üzerinde duruyor.

“[…] duygularla ilgilenmenin bir yolunu bulmalıyız –hem kendimizin hem de çalıştığımız insanların– çünkü duygular, Ortadoğu’da halihazırda gözlemleyip tanık olduğumuz görüntüden çok daha tesirli. Bu duygular Said’in üzerinde durduğu milli duygular kadar güçlü; onları başka insanların sefaleti, trajedisi ya da baskı altında oluşuyla ilgili analizlerimizin bir parçası olarak düşünmeliyiz. Kendinizi anlamazsanız hiçbir zaman doğru düzgün bir çözümleme yapamazsınız; kaçırdığınız duygusal unsur inanılmaz bir insan devriminin arkasında yatan esas faktörse kâğıda dönüşen ormanlara yazık olur, böylece akademisyenler de Ortadoğu’da ne olduğunu boş yere açıklamaya çalışır.”
ILAN PAPPÉKitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Modern Ortadoğu
Alt Başlık
Toplumsal ve Kültürel Bir Tarih
ISBN
9789750527326
Orijinal Adı
The Modern Middle East: A Social and Cultural History
Kapak
“Dantel işleyen kadınlar”, Kudüs, 1930 (Amerikan Kongre Kütüphanesi, Kudüs Amerikan Kolonisi Koleksiyonu)
Yayın No
İletişim - 2813
Dizi No
Tarih - 142
Alan
Politika/Siyaset, Tarih
Sayfa Sayısı
408 sayfa
En
150 mm
Boy
215 mm
Baskı
1. baskı - Eylül 2019
Yazar
Ilan Pappé
Çeviren
Gül Atmaca
Editör
Merve Öztürk
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Remzi Abbas
Dizin
Berkay Üzüm
Cilt
Güven Mücellit
Baskı
Ayhan Matbaası

Ilan Pappé

İsrailli tarihçi ve aktivist. Exeter Üniversitesi Tarih Bölümü’nde öğretim üyesi. Yazarın diğer kitaplarından bazıları: Britain and the Arab-Israeli Conflict (Britanya ve Arap-İsrail Çatışması, 1988), The Israel Palestine Question (İsrail-Filistin Sorunu, 1999), Modern Filistin Tarihi (Phoenix, 2003), The Ethnic Cleansing of Palestine (Filistin’in Etnik Temizliği, 2006) ve İsrail Hakkında On Mit (Nika, 2018).