Milliyetçilikten Önce Milletler
Çeviri
S. Erdem Türközü

ISBN
9789750524196

1. baskı - Nisan 2018
416 sayfa


50,50 TL
40,40 TL

Milliyetçilikten Önce Milletler

John Alexander Armstrong

John Alexander Armstrong Milliyetçilikten Önce Milletler adlı kitabında, bizi günümüzde çok tartışılan “kimlik” meselesini ve kimlik siyasetlerini anlamaya yardımcı olacak uzun ama oldukça verimli bir yolculuğa çıkarıyor.

“Bu kitabın amacı bizim ‘ulus’ olarak kavramsallaştırdığımız yoğun grup özdeşleşmesinin ortaya çıkışını araştırmaktır. Rastgele mekânsal yakınlık ya da üstün bir gücün baskısı dışında, bireyleri geniş kümelerde birbirine bağlayan nedir? Her şey bir yana, çok uzun bir süre boyunca grup kimliğinin devamını sağlayan çimento nedir?”

Ulus, modern bir olgu olsa da barındırdığ aidiyet ve özdeşlik kurma mantığı derin köklere sahiptir ve tarihsel olarak epey geriye götürülebilir. John Alexander Armstrong Milliyetçilikten Önce Milletler adlı kitabında, bizi günümüzde çok tartışılan “kimlik” meselesini ve kimlik siyasetlerini anlamaya yardımcı olacak uzun ama oldukça verimli bir yolculuğa çıkarıyor. Elinizde tuttuğunuz bu kitap sembollerin, mitlerin, dillerin, dinlerin bireyleri birbirlerine bağlayıp bir “aidiyet” kurmada hangi şartlarda ve nasıl etkili olduklarını, yerleşik yaşamı oluşturmada nasıl işlevsellik kazandıklarını ve “öteki” olanı işaretlemede, yani grup aidiyetini oluşturmada ne tür katkılar sağladıklarını ince eleyip sık dokuyarak akıcı bir biçimde anlatıyor, tarih disiplinine görmezden gelinemeyecek bir armağan sunuyor.Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Milliyetçilikten Önce Milletler
ISBN
9789750524196
Orijinal Adı
Nations Before Nationalism
Yayın No
İletişim - 2619
Dizi No
Araştırma-İnceleme - 429
Alan
Politika/Siyaset, Tarih
Sayfa Sayısı
416 sayfa
En
150 mm
Boy
215 mm
Ağırlık
429 gr
Baskı
1. baskı - Nisan 2018
Yazar
John Alexander Armstrong
Çeviren
S. Erdem Türközü
Editör
Aybars Yanık
Dizi Kapak Tasarımı
Ümit Kıvanç
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Remzi Abbas
Dizin
Berkay Üzüm
Cilt
Güven Mücellit
Baskı
Sena Ofset

John Alexander Armstrong

1922 yılında ABD’nin Florida eyaletinde, St. Augustine kentinde doğdu. Lisans ve yüksek lisans eğitimini Chicago Üniversitesi’nde tamamlayan Armstrong, İkinci Dünya Savaşı sırasında, 1944’ten 1945’e kadar, ABD ordusu tarafından askere çağrıldı. Eğitimini bir süre kesintiye uğratan bu deneyim Armstrong’un akademik yönelimini de etkiledi. Avrupa’da, bilhassa Ukrayna ve Rusya’da milliyetçilik, etnik kimlik ve bunların etkileri üzerinde yoğunlaştı. Milliyetçilik ve (etnik) kimlik üzerine çalışmaları ileriki dönemlerde Anthony D. Smith gibi tarihçilere ilham verdi. Ideology, politics, and government in the Soviet Union ve Ukrainian Nationalism 1939-1945 önemli kitapları arasındadır.