Milliyetçiliği Yeniden Düşünmek
Çeviri
Devrim Çetinkasap

ISBN
9789750507380

2. baskı - Mart 2018
372 sayfa


42,00 TL
33,60 TL

Milliyetçiliği Yeniden Düşünmek

Kuramlar ve Uygulamalar

Sık sık “vatanseverlik”, “ulus”, “milliyetçilik” ve “etnisite” kelimelerini duyuyoruz, hatta kullanıyoruz. Peki, bu kavramların anlamları nedir? Ya da birbirlerinden farkları? Aslında anlamları ve aralarındaki fark çoğu zaman belirsiz; bazen aynı olguyu tanımlıyor, bazen çelişiyorlar.

Sık sık “vatanseverlik”, “ulus”, “milliyetçilik” ve “etnisite” kelimelerini duyuyoruz, hatta kullanıyoruz. Peki, bu kavramların anlamları nedir? Ya da birbirlerinden farkları?
Aslında anlamları ve aralarındaki fark çoğu zaman belirsiz; bazen aynı olguyu tanımlıyor, bazen çelişiyorlar. Ortak noktalarıysa, dünyanın kaderini belirliyor olmaları. Bu kavramlara daha yakından bakmak ve hem kuramsal temellerini hem de tarihi yapan olaylardaki rollerini görmek, geçmişi ve bugünü kavrayışımızı etkileyecektir.
Avrupa’nın batısı ve doğusu, Kuzey Amerika, sömürge ülkeleri ve Ortadoğu… Hepsi farklı deneyimlerle, farklı sebeplerle benzer süreçlerden geçti, geçiyor. Yok olduğu sanılan milliyetçilik her seferinde geri dönüyor.
Araçları bazen tarih, dil, din oluyor; bazen şiddet. Avrupa’nın ulus sonrası döneme girdiği düşünülürken kan akıyor; bir yandan küreselleşen insanlık, öte yanda paramparça oluyor. Çokkültürlülük ve bütünleşme yolunda kaybolup duruyoruz.
Milliyetçiliği Yeniden Düşünmek, dünyamızı bu denli kuşatan ama sınırlarını ayırt edemediğimiz söz konusu kavramları geniş bir perspektifte, Avrupa kıtasının tarihsel ve güncel eleştirisiyle birlikte sunuyor. Kitaba katkıda bulunan Avrupalı akademisyenler; milliyetçilik kuramlarının tarihine ve kaynaklarına, milliyetçilik türleri arasındaki ayrımlara, milliyetçiliğin farklı coğrafyalardaki tezahürlerine, kurgulanan tarihlere, gizlenenlere; gözümüzle görüp de anlayamadıklarımıza zihin açıcı bir ışık tutuyorlar.

İçindekiler, Sunuş ve Milliyetçiliğin izindeki ulusötesicilik bölümünü okumak için


İçindekiler, Sunuş ve Milliyetçiliğin izindeki ulusötesicilik bölümünü okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Milliyetçiliği Yeniden Düşünmek
Alt Başlık
Kuramlar ve Uygulamalar
ISBN
9789750507380
Orijinal Adı
Repenser le nationalisme. Théories et pratiques
Yayın No
İletişim - 1448
Dizi No
Politika - 82
Alan
Politika/Siyaset
Sayfa Sayısı
372 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
302 gr
Baskı
2. baskı - Mart 2018 (1. baskı - Şubat 2010)
Yayına Hazırlayan
Alain Dieckhoff, Christophe Jaffrelot
Çeviren
Devrim Çetinkasap
Editör
Berna Akkıyal
Dizi Kapak Tasarımı
Utku Lomlu
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Barış Sağlan
Baskı ve Cilt
Sena Ofset