Milliyetçiliğe Bakmak
Çeviri
Simten Coşar, Saltuk Özertürk, Nalan Soyarık

ISBN
9789754706536

6. baskı - Kasım 2016
260 sayfa


35,50 TL
28,40 TL

Milliyetçiliğe Bakmak

Ernest Gellner

Ernest Gellner’in Türkçe çevirisi de yayımlanmış olan kuramsal klasiği Uluslar ve Ulusçuluk’un, bir anlamda, pratik-güncel tamamlayıcısı Milliyetçiliğe Bakmak. Gellner, bu kitapta, uluslararası düzenden etnisite’ye, Marksizm’den evrensel’e birçok kavramı; List’ten Malinowski’ye, Heidegger’den Havel’e, Edward Said’e birçok düşünce ve siyaset adamını; Polonya’dan Çekoslovakya’ya, İrlanda’ya birçok yerel örneği milliyetçilik bağlamında değerlendiriyor.

Ernest Gellner’in Türkçe çevirisi de yayımlanmış olan kuramsal klasiği Uluslar ve Ulusçuluk’un, bir anlamda, pratik-güncel tamamlayıcısı Milliyetçiliğe Bakmak. Gellner, bu kitapta, uluslararası düzenden etnisite’ye, Marksizm’den evrensel’e birçok kavramı; List’ten Malinowski’ye, Heidegger’den Havel’e, Edward Said’e birçok düşünce ve siyaset adamını; Polonya’dan Çekoslovakya’ya, İrlanda’ya birçok yerel örneği milliyetçilik bağlamında değerlendiriyor. Ve “Kemalizm” başlıklı bölümle Türkiye’ye de uğruyor.
Milliyetçiliğe Bakmak, Gellner’in “duruş”u için ne düşünürseniz düşünün, farklı formlarla, farklı yansımalarla da olsa, insanlığın tarihinde daha uzun bir süre varlığını, etkisini koruyacağı aşikâr olan milliyetçilik üzerine önemi tartışılmaz bir kitap. En azından, düşüncelerinizi değilse de sorularınızı etkilemesi, hatta değiştirmesi kuvvetle muhtemel.

Kitabın Adı
Milliyetçiliğe Bakmak
ISBN
9789754706536
Orijinal Adı
Encounters with Nationalism
Yayın No
İletişim - 462
Dizi No
Araştırma-İnceleme - 72
Alan
Politika/Siyaset
Sayfa Sayısı
260 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
214 gr
Baskı
6. baskı - Kasım 2016 (1. baskı - Nisan 1998)
Yazar
Ernest Gellner
Çeviren
Simten Coşar, Saltuk Özertürk, Nalan Soyarık
Editör
Aksu Bora
Kapak
Ümit Kıvanç
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Sait Kızılırmak
Kapak Resmi
Kayzer Wilhelm
Dizgi
Maraton Dizgievi
Cilt
Sena Ofset, Şefik Matbaası
Baskı
Şefik Matbaası

Ernest Gellner

1925’te Paris’te doğdu. Malinowski ve Wittengstein’in öğrencisiydi. 1962’den 1984’e kadar London School of Economics’de felsefe profesörü olarak çalıştıktan sonra 1984-1993 döneminde sosyal antropoloji profesörü olarak Cambridge Üniversitesi’nde bulundu. Daha sonra Cambridge Üniversitesi ile Prag Üniversitesi’nin Orta Avrupa Üniversitesi projesini ve bu çerçevede “Milliyetçilik Araştırmaları Merkezi”ni yönetti. 1996’da öldü.