Meydan Okuyan Sol
Çeviri
Şule Sönmez

ISBN
9789750505515

1. baskı - Aralık 2007
359 sayfa


Tükendi

Meydan Okuyan Sol

Bolivar’ın Rüyası ve Güney Amerika
Marc Saint-Upéry

Güney Amerika gerçekten sola doğru kayıyor mu? 1998 yılında Chavez’in Venezuella’da kazandığı zaferden bu yana seçimlerde, birbirinin aynısı olmasa da, düzenli olarak sol ya da merkez-sol yönetimler iktidara geldi: Brezilya’da Lula, Arjantin’de Nestor Kirchner, Uruguay’da Frente Amplio, Bolivya’da Evo Morales, Ekvador’da Rafael Correa... Michelle Bachelet ve diğer Şilili sosyalistlerin devam eden başarısı da bu diziye eklenebilir.

Güney Amerika gerçekten sola doğru kayıyor mu? 1998 yılında Chavez’in Venezuella’da kazandığı zaferden bu yana seçimlerde, birbirinin aynısı olmasa da, düzenli olarak sol ya da merkez-sol yönetimler iktidara geldi: Brezilya’da Lula, Arjantin’de Nestor Kirchner, Uruguay’da Frente Amplio, Bolivya’da Evo Morales, Ekvador’da Rafael Correa... Michelle Bachelet ve diğer Şilili sosyalistlerin devam eden başarısı da bu diziye eklenebilir. Amerika Birleşik Devletleri’nin Güney Amerika’daki hâkimiyetinin azalmasına paralel olarak, Güney Amerika solunun bu şekilde yeniden yükselmesi, bölgede jeopolitik bir gücün de önünü açıyor. Daha önce hiç görülmemiş bu dinamiği ele alan Marc Saint-Upéry, bu kitapta, solun iktidarda olduğu ülkeleri ayrı ayrı bölümlerde inceliyor ve Simon Bolivar’ın Güney Amerika, “kıta birliği”, rüyasını yeniden gündeme getiriyor.
Kitabın Adı
Meydan Okuyan Sol
Alt Başlık
Bolivar’ın Rüyası ve Güney Amerika
ISBN
9789750505515
Orijinal Adı
Le réve de Bolivar Le déefi des gauches sud-américaines
Yayın No
İletişim - 1276
Dizi No
Bugünün Kitapları - 108
Alan
Politika/Siyaset
Sayfa Sayısı
359 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
294 gr
Baskı
1. baskı - Aralık 2007
Yazar
Marc Saint-Upéry
Çeviren
Şule Sönmez
Editör
Can Belge
Dizi Kapak Tasarımı
Ümit Kıvanç
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Ceren Kınık
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Marc Saint-Upéry

Gazeteci, editör ve çevirmendir. Mouvements dergisinde yayın kurulu üyeliği, aynı zamanda La Decouverte'te uzun süre editörlük yapan Saint-Upéry, Mike Davis, Amartya Sen, Jeremy Rifkin ve Michael Moore'dan çeviriler yaptı. On yıldan beri Latin Amerika'da yaşıyor.