Meselenin Kalbi
Çeviri
Mîna Urgan

ISBN
9789750509742

1. baskı - Aralık 2011
319 sayfa


36,50 TL
29,20 TL

Meselenin Kalbi

Graham Greene

İngiliz edebiyatının çağdaş yazarlarından Graham Greene’in başyapıt niteliğindeki eseri Meselenin Kalbi, savaş yılları sırasında bir sömürgede geçer. Romanın başkahramanı Scobie, savaş mağlubu Batı Afrika’da görev yapmakta olan dürüst bir komiser ve dindar bir Katoliktir. Scobie çok mutsuz olan karısını uzun bir seyahate göndermek için dürüstlüğünden ödün vererek borç almak zorunda kalır.

İngiliz edebiyatının çağdaş yazarlarından Graham Greene’in başyapıt niteliğindeki eseri Meselenin Kalbi, savaş yılları sırasında bir sömürgede geçer. Romanın başkahramanı Scobie, savaş mağlubu Batı Afrika’da görev yapmakta olan dürüst bir komiser ve dindar bir Katoliktir. Scobie çok mutsuz olan karısını uzun bir seyahate göndermek için dürüstlüğünden ödün vererek borç almak zorunda kalır. Aldığı borç ve yaşadığı yasak aşkın ağırlığı altında ezilen, inançlarıyla yaşadıkları arasında sıkışan Scobie, bu çözümsüz sorunlarla baş etmeye çalışırken bir yıkılışa doğru sürüklenir.

“Scobie, kendi yarattığını sevecek kadar insanca duyguları olan bir Tanrı’ya inanabilirdi ancak.” Romanın kahramanına ilişkin bu sözler, Katolikliği benimsemiş olan Graham Greene’in sancısını da özetlemektedir. Batı Afrika’nın her daim yağmurlu ve puslu havasını eşsiz bir resim gibi çizen yazarın bu büyük anlatısını Mîna Urgan’ın çevirisiyle sunuyoruz.

“Graham Greene’in kitaplarını ilginç kılan ve onların yıllar sonra da okunmasını sağlayacak olan, onun parlak hünerinin ve üstün sanatçılığının yanı sıra metinlerindeki ilahi tehlikenin niteliğidir.”

ANTHONY BURGESS

“Graham Greene kendi türünde benzersiz bir yazardı. Bilinçlilik ve endişenin yirminci yüzyıldaki son vakanüvisi olarak hatırlanacak ve okunacaktır.”

WILLIAM GOLDINGKitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Meselenin Kalbi
ISBN
9789750509742
Orijinal Adı
The Heart of the Matter
Kapak
Egon Schiele, "Selbstporträt", 1912
Yayın No
İletişim - 1680
Dizi No
Modern Klasikler - 28
Alan
Klasik Dünya Edebiyatı
Sayfa Sayısı
319 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
265 gr
Baskı
1. baskı - Aralık 2011
Yazar
Graham Greene
Çeviren
Mîna Urgan
Dizi Editörü
Orhan Pamuk
Editör
Belce Ünüvar, Müge Karahan
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Melis Oflas
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Graham Greene

1904'te İngiltere'de doğdu. Oxford'da Balliol Colege'da okudu. Greene'in yazdıklarında sıklıkla dinî temalara rastlanmaktadır. Bir süre The Times gazetesinde muhabir olarak çalışmıştır. 1929'da ilk romanı The Man Within'in yayımlanmasından sonra gazetedeki işini bıraktı ve tüm zamanını yazmaya ayırdı. Yazar olarak esas başarısını "Orient Express" adıyla sinemaya uyarlanan 1932'de yayımlanan Stamboul Train (İstanbul Treni) adlı romanıyla yakaladı. Romanlarının yanı sıra kısa hikayelerde yazan Greene'in eserlerinin 20. yüzyılın en sinematografik eserleri olduğu söylenebilir. Pek çok hikayesi, oyunu ve romanı sinemaya ve televizyona uyarlanmıştır. Meselenin Kalbi romanıyla 1948 yılında James Tait Black Memorial Ödülü'nü almıştır; kitap ayrıca Modern Library'nin "En İyi 100 İngilizce Roman" listesinde kırkıncı sıraya yerleşmiştir. 1991 yılında, 86 yaşındayken ölen yazarın, başlıca eserleri şunlardır: The Man Within (1929), The Name of Action (1930), Rumour at Nightfall (1931), A Gun for Sale (1936), The Power and the Glory (1940), A Burnt-Out Case (1960), The Comedians (1966), No Man's Land (2005).