Melek Annem ve Ben
ISBN
9789754708677

2. baskı - Mart 2001
310 sayfa


Tükendi

Melek Annem ve Ben

Emine Çaykara

Kandilli`de, tarihi yalıda geçen bir yüzyıl; başrolde bir ana oğul: Belkıs ve Mehmet Abud.
Şevket Uludağ`lı, Madam Spino`lu, Matmazel Emma`lı eğitim; işgal dönemi İstanbul`u; kurtuluş sevinci; Cumhuriyet; Osmanlı ile modernizmin uzantılarında örülmüş bir yaşam...Hayat kadar sürprizlerle dolu bu kitap, bir roman kadar akıcı bir dille kaleme alınmış; zamanda birkaç saatlik bir yolculuk için.

Kandilli`de, tarihi yalıda geçen bir yüzyıl; başrolde bir ana oğul: Belkıs ve Mehmet Abud.
Şevket Uludağ`lı, Madam Spino`lu, Matmazel Emma`lı eğitim; işgal dönemi İstanbul`u; kurtuluş sevinci; Cumhuriyet; Osmanlı ile modernizmin uzantılarında örülmüş bir yaşam... Hatıralar arasında Atatürk, Cemal Reşit Rey, Neyzen Tevfik, Şehzade Ömer Faruk Efendi, Muhsin Ertuğrul, Mazhar Osman, Fahrettin Kerim, Yahya Kemal`e dair olanlar da var; bir dönemin ünlü matematik hocası Bedros Adruni, Cumhuriyet`in unutulmuş komutanlarından Sakallı Nurettin Paşa, son Melami`lerden Osman Kemali Efendi, Süreyya Paşa, Kont Ostrorog, Çürüksulu Belkıs Hanım, Necmettin Molla`yı anlatanlar da... Özünde bir anneyle oğulun, genelde bir dönemin hikayesini anlatan Melek Annem ve Ben, yakın geçmişin gündelik ayrıntılarını göz önüne sererke, insan denen varlığın da, sürdürdüğü hayatın da siyah ve beyaz gibi tek katmanlı olmadığını hatırlatıyor: Kadın, erkek ya da eşcinsel olmak, zenginliği, fakirliği art arda yaşamak, kıskanç veya olgun davranmak, aşk acısı çekmek, `keder` kavramını kabullenip hayatını bu doğrultuda yönlendirmek... İki ömür boyunca olup bitebilecek her şey! Hayat kadar sürprizlerle dolu bu kitap, bir roman kadar akıcı bir dille kaleme alınmış; zamanda birkaç saatlik bir yolculuk için...
Kitabın Adı
Melek Annem ve Ben
ISBN
9789754708677
Yayın No
İletişim - 693
Dizi No
Türkçe Edebiyat - 101
Alan
Çağdaş Türkiye Edebiyatı
Sayfa Sayısı
310 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
227 gr
Baskı
2. baskı - Mart 2001 (1. baskı - Mart 2001)
Yazar
Emine Çaykara
Editör
Sulhiye Gültekingil
Kapak
Utku Lomlu
Kapak Fotoğrafı
Mehmet Abud
Arka Kapak Fotoğrafı
Okşan Özferendeci
Uygulama
Suat Aysu
Düzelti
Serap Yeğen
Baskı
Sena Ofset
Cilt
Sena Ofset

Emine Çaykara

Emine Çaykara 1964 İstanbul doğumlu. İ.Ü. Edebiyat Fakültesi Klasik Arkeoloji Bölümü’nü bitirdi. Dört yıl Fransızca profesyonel turist rehberliği yaptı. 1990 yılında İletişim Yayınları, Cep Üniversitesi dizisinden Kölelik ve Eski Mısır, Afa Yayınları’ndan Ben Jane, Tarzan’ı arıyor, 2000 yılında Türkiye İş Bankası, Kültür Yayınları’ndan İnsanın En Güzel Tarihi kitaplarını çevirdi. 1993 yılında gazeteciliğe başladı. Panorama, Turkuaz, Tempo dergilerinde çalıştıktan sonra 2000 yılı Ağustos ayında mesleğinden ayrıldı.