Mekteb-i Hümayûn
Çeviri
Pelin Siral

ISBN
9789750502828

1. baskı - Mayıs 2005
320 sayfa


Tükendi

Mekteb-i Hümayûn

Osmanlı İmparatorluğu'nun Son Döneminde İslâm, Devlet ve Eğitim
Benjamin C. Fortna

İkinci Abdülhamit’in uzun hükümdarlığı pek çok veçhesiyle tarih araştırmalarına konu olmuştur. İmparatorluğun çözülmesinden önceki bu son siyasi istikrar çağı, Batı kaynaklı yeniliklere; ekonomik, kültürel ve siyasi hamlelere reaksiyon gösterilen bir dönemdir. Mekteb-i Hümayûn, bu reaksiyonu Abdülhamit dönemi orta öğretimi üzerinden inceliyor.

İkinci Abdülhamit’in uzun hükümdarlığı pek çok veçhesiyle tarih araştırmalarına konu olmuştur. İmparatorluğun çözülmesinden önceki bu son siyasi istikrar çağı, Batı kaynaklı yeniliklere; ekonomik, kültürel ve siyasi hamlelere reaksiyon gösterilen bir dönemdir. Mekteb-i Hümayûn, bu reaksiyonu Abdülhamit dönemi orta öğretimi üzerinden inceliyor. Bu dönemde bürokrasi, Yıldız’ın çizdiği hedefler doğrultusunda eğitime, kendi içinde çelişen fakat imparatorluğun selameti açısından tek çıkış yolu gibi gözüken zorlu bir misyon yüklüyor: Batılı güçlerin İmparatorluğa sızmasını, Osmanlı ihtiyaç ve koşullarına uyarlanmış bir Batılı eğitim modeli yoluyla engellemek. Bu çelişik gayeye ulaşmak için Osmanlı orta eğitiminin Tanzimat’tan itibaren geçirdiği değişim bir yandan sürdürülürken, bir yandan da rota kısmen değiştiriliyor. Eğitimin özellikle ahlâki içeriğinin İslâmileştirilmesi ve ulusallaştırılması bu rota değişikliğinin önemli bileşenleri. Söz konusu hamleler, elbette faillerinin niyetlerinden bağımsız sonuçlar da yaratıyor. Fortna’nın çalışması bu karmaşık tarihsel kurguyu, arşiv belgeleri, anılar, ders kitapları ve haritaları içeren zengin bir malzeme aracılığıyla ortaya koyuyor. İmparatorluğun son yıllarını ve bu yılların mirasını anlamak için...
Kitabın Adı
Mekteb-i Hümayûn
Alt Başlık
Osmanlı İmparatorluğu'nun Son Döneminde İslâm, Devlet ve Eğitim
ISBN
9789750502828
Orijinal Adı
Imperial Classroom / Islam the State, and Education in the Late Ottoman Empire
Yayın No
İletişim - 1084
Dizi No
Araştırma-İnceleme - 182
Alan
Tarih
Sayfa Sayısı
320 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
233 gr
Baskı
1. baskı - Mayıs 2005
Yazar
Benjamin C. Fortna
Çeviren
Pelin Siral
Dizi Kapak Tasarımı
Ümit Kıvanç
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Asude Ekinci
Baskı
Sena Ofset
Cilt
Sena Ofset

Benjamin C. Fortna

BENJAMIN C. FORTA doktorasını Chicago Üniversitesi'nde yaptı. St Louis’deki Washington Üniversitesi’nde İslâm Tarihi dersleri verdi. Halen Londra Üniversitesi Doğu ve Afrika Çalışmaları'nda (SOAS) Modern Ortadoğu Tarihi dersleri veriyor. Camron Amin ve Elizabeth B. Frierson ile birlikte derlediği The Modern Middle East başlıklı kitabı 2005 yılı içinde basılacak.