"Medya Ne Ki... Her Şey Yalan!"
ISBN
9789750510755

3. baskı - Nisan 2017
216 sayfa


29,00 TL
23,20 TL

"Medya Ne Ki... Her Şey Yalan!"

Kent Yoksullarının Günlük Yaşamında Medya
Hakan Ergül, Emre Gökalp, İncilay Cangöz

Doğru düzgün bir ocağın olmadığı yoksul hanelerde, televizyon mutlaka var… Başka birçok şey olmayabilir ama iyi kötü bir cep telefonu mutlaka var. Yoksullar, medyanın kapsama alanındalar. Peki onların medyayla ilişkilerini ne belirliyor? Gündelik hayatın çilesinden -hiç değilse hayal dünyasında- kaçma arzusu mu? Hayatı, dünyayı, kendi durumunu anlamlandırma arayışı mı? Yoksullukla baş etme stratejileri mi?

“Televizyon sabah erkenden açılır, gece yatana kadar açık kalır. Hiç kapanmaz. Hep bakarız işte, ne yapalım…”

Doğru düzgün bir ocağın olmadığı yoksul hanelerde, televizyon mutlaka var… Başka birçok şey olmayabilir ama iyi kötü bir cep telefonu mutlaka var. Yoksullar, medyanın kapsama alanındalar. Peki onların medyayla ilişkilerini ne belirliyor? Gündelik hayatın çilesinden -hiç değilse hayal dünyasında- kaçma arzusu mu? Hayatı, dünyayı, kendi durumunu anlamlandırma arayışı mı? Yoksullukla baş etme stratejileri mi?

Yoksullar medyayı nasıl görüyor, medyanın aynasında kendilerine nasıl bakıyorlar: Medyanın yoksulları sunma, onları ‘temsil etme’ biçimini nasıl değerlendiriyorlar? Pasif tüketici konumunda mı saymalı onları, yoksa o kadar da “aciz” değiller mi?

Hakan Ergül, Emre Gökalp ve İncilay Cangöz yoksul hanelerinde yaptıkları katılımlı gözlemleri de içeren geniş kapsamlı çalışmalarında, bu soruların yanıtlarını arıyorlar.

Başköşedeki televizyonun yanı sıra, gazete, cep telefonu, internet, kısacası geleneksel ve yeni medya ile yoksulların yaşam dünyası arasındaki ilişkiyi anlamak ve tartışmak için ufuk açan bir kitap. Genel olarak medyanın nasıl izlendiğine, nasıl algılandığına, nasıl anlamlandırıldığına dair bakış açımızı genişletiyor.Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
"Medya Ne Ki... Her Şey Yalan!"
Alt Başlık
Kent Yoksullarının Günlük Yaşamında Medya
ISBN
9789750510755
Yayın No
İletişim - 1777
Dizi No
Araştırma-İnceleme - 298
Alan
Medya-İletişim
Sayfa Sayısı
216 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
180 gr
Baskı
3. baskı - Nisan 2017 (1. baskı - Temmuz 2012)
Yazar
Hakan Ergül, Emre Gökalp, İncilay Cangöz
Dizi Kapak Tasarımı
Ümit Kıvanç
Editör
Tanıl Bora
Kapak
Suat Aysu
Kapak Fotoğrafı
Züleyha Özbaş
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Cem Tüzün
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Hakan Ergül

1972 Kayseri doğumlu. Anadolu Üniversitesi, İletişim Bilimleri Fa-kültesi'nden mezun oldu. Doktorasını Tohoku Üniversitesi, Uluslararası Kültürel Çalışmalar Enstitüsü'nde (Japonya) tamamladı. Hacettepe Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde öğretim üyesidir.


Emre Gökalp

1971 yılında Ankara'da doğdu. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nde lisans ve yüksek lisans eğitimini tamamladı, Ankara Üniversi-tesi'nden "İletişim" doktoru olarak 2004 yılında mezun oldu. Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır.


İncilay Cangöz

Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi Basın ve Yayın Bölümü mezunu. Yüksek lisans ve doktorasını aynı üniversitede tamamladı. New York Üniversitesi Medya, Kültür ve İletişim Bölümü'nde bir yıl misafir öğretim üyesi olarak çalıştı. Anadolu Üniversitesi'nde öğretim üyesi olarak çalışmaya devam ediyor.