Mahallenin Delisi
ISBN
9789750522635

1. baskı - Ekim 2017
432 sayfa


45,00 TL
36,00 TL

Mahallenin Delisi

Nilgün Sonkan Gündüz

“Deli”ye, onun gerçekliğine, hayat tarzına, hayat görüşüne hem akılla hem gönül gözüyle bakıyor Nilgün Sonkan; ve “deli”nin, onunla ilişki içindeki “normal”lerle bir ortak hayatı, bir fiilî ve duygusal alışverişi olduğunu gösteriyor.

“Ruhi aklını kaybetmişti. Ama onda aklın yerini, aklın boşluğunu dolduran başka bir şeyler almıştı sanki. Belki de bu akıl denen şey tamamen kaybolmuyordu. Çünkü esnafa göre Ruhi etrafında olup bitenlerin farkındaydı, konuşulanları anlıyor, sorulan sorulara mantıklı cevaplar veriyor, hayatına diğerlerinden biraz farklı bir üslupla da olsa devam edebiliyordu. Daha da ötesi, esnaf kendisi gibi ‘normal’ bir insanda olmayan bazı yetenek ve sezgilerin onda var olduğunu düşünüyordu. (…) Ruhi’yi kendine doğru çeken iki ip vardı, aklın ipleri gevşedikçe denge bozuluyor, doğanın hâkimiyetindeki yeni dengede sezgi ve içgüdü karmasının ipleri Ruhi’yi kendine daha güçlü çekiyordu.”

“Deli”ye, onun gerçekliğine, hayat tarzına, hayat görüşüne hem akılla hem gönül gözüyle bakıyor Nilgün Sonkan; ve “deli”nin, onunla ilişki içindeki “normal”lerle bir ortak hayatı, bir fiilî ve duygusal alışverişi olduğunu gösteriyor. “Normal” ile “deli” arasındaki sınıra takılıp kalmadığımızda görebileceklerimizi gösteriyor böylelikle. “Deli”, kendi bedeniyle ve başkalarıyla kurduğu ilişkiyle, sokakta nasıl bir yaşam kurar? Onun oyun ve hikâye kurma “performansı” nasıl bir bir varoluş tarzı meydana getirir?

Sokaktaki delinin bilfiil aralarında yaşadığı esnafın onunla ilişkisi nasıldır? Geçmişinde bir felaket yaşamış, bahtsız olduğunu düşünerek acımaktan, tekinsiz görerek korkmaya veya onda bir azizlik, bir keramet görmeye kadar; onun “deliliğini” nasıl açıklar, yorumlarlar? Koruyup kollamaktan, kovup dışlamaya, sataşmaya, idare etmeye, iş vermeye veya eğitmeye çalışmaktan, ondan “gösteri” beklemeye, onun hikâyesine katılarak oyun oynamaya… nasıl davranırlar ona? Sadece zengin gözlemlere dayanan bir “saha çalışması” değil, insanlık
hallerimiz üzerine düşündüren, şefkatli, sıcak, capcanlı bir anlatı.Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Mahallenin Delisi
ISBN
9789750522635
Yayın No
İletişim - 2528
Dizi No
Bugünün Kitapları - 224
Alan
Antropoloji, Sosyoloji
Sayfa Sayısı
432 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
352 gr
Baskı
1. baskı - Ekim 2017
Yazar
Nilgün Sonkan Gündüz
Editör
Tanıl Bora
Yayına Hazırlayan
Dinçer Demirkent
Kapak
Suat Aysu
Kapak Fotoğrafı
Burak Ciritçi
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Remzi Abbas
Cilt
Güven Mücellit
Baskı
Sena Ofset

Nilgün Sonkan Gündüz

1975 yılında Manisa’da doğdu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme Bölümü mezunudur. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nde Sosyal Antropoloji yüksek lisansı yaptı. Mali suçlar alanında uzmandır.