Lol V. Stein'ın Kendinden Geçişi
Çeviri
Onur Cankoçak

ISBN
9789754700176

2. baskı - Şubat 1995
136 sayfa


Tükendi

Lol V. Stein'ın Kendinden Geçişi

Marguerite Duras

Çağdaş edebiyatın önemli yazarlarından Duras, kitabı hakkında şu sözleri ediyor: “Söylediğim, kitaplarımdaki bütün kadınların, yaşları ne olursa olsun, Lol V. Stein’ın soyundan geldikleridir. Hepsinin gözleri açık renktir. Hepsi sakınımsız, öngörüsüzdür.

Çağdaş edebiyatın önemli yazarlarından Duras, kitabı hakkında şu sözleri ediyor: “Söylediğim, kitaplarımdaki bütün kadınların, yaşları ne olursa olsun, Lol V. Stein’ın soyundan geldikleridir. Hepsinin gözleri açık renktir. Hepsi sakınımsız, öngörüsüzdür. Hepsi kendi elleriyle yaşamlarını berbat ederler. Müthiş ürkektirler, sokaklardan, alanlardan korkarlar, mutluluğun gelip onları bulmasını beklemezler.”
Kitabın Adı
Lol V. Stein'ın Kendinden Geçişi
ISBN
9789754700176
Orijinal Adı
La Ravissement de Lol V. Stein
Yayın No
İletişim - 82
Dizi No
Dünya Edebiyatı - 13
Alan
Çağdaş Dünya Edebiyatı
Sayfa Sayısı
136 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
114 gr
Baskı
2. baskı - Şubat 1995 (1. baskı - Ocak 1989)
Yazar
Marguerite Duras
Çeviren
Onur Cankoçak
Kapak
Ümit Kıvanç
Düzelti
Hamit Övünç
Dizgi
Maraton Dizgievi
Cilt
Sena Ofset, Şefik Matbaası
Baskı
Şefik Matbaası

Marguerite Duras

Fransız bir ailenin kızı olarak 1914’te Hindiçin’de doğdu. Ailesiyle birlikte 1931’de Paris’e geldi ve burada öğrenim gördü. 1942’den itibaren yeni gerçekçi tarzda romanlar yazmaya başladı. Çok geçmeden daha deneysel bir üslûba yöneldi. Un Barrage contre le Pacifique (Pasifiğe Karşı Bir Set, 1950) bu anlamda ilk romanıdır. Daha sonraki romanları klasik olay örgüsünden, roman kişilerinden ve geleneksel anlatım tarzlarından uzaklaşma özelliği gösteren ‘Duras üslûbu’nun kilometre taşlarını oluştururlar. Alain Resnais’nin Hiroşima Sevgilim filminin senaryosunu da yazan Duras, Türkçe’de Sevgili, Moderato Cantabile, Mavi Gözler Siyah Saçlar gibi romanlarıyla tanınmaktadır.