Lizbon´un Son Kabalacısı
Çeviri
Aylin Ülçer

ISBN
9789750500558

5. baskı - Ocak 2008
408 sayfa


Tükendi

Lizbon´un Son Kabalacısı

Richard Zimler

Genç Berekiah, dayısının yaptığı son “Hagada”daki resimlerin yardımıyla katili bulmaya çalışırken sonu Konstantiniye’de bitecek bir yola girer. Entrika ve gizemle örülü bu yolda en büyük yardımcısı, Mağripli genç bir Müslüman olan Farid’dir. Yayımlandığı yıl büyük ilgi gören Lizbon’un Son Kabalacısı, gizemli kitaplar, elyazması metinler, dinî resimler arasında iz süren, polisiye tadında bir Ortaçağ serüveni.

Yıl 1507, kana susamış Hıristiyanlar gruplar halinde Lizbon sokaklarını arşınlamakta, karşılarına çıkan Yahudileri ya oracıkta boğazlamakta ya da götürüp yakmaktadırlar. 1497’de din değiştirmeye zorlanmaları ve “Yeni Hıristiyan” diye adlandırılmaları Yahudileri kurtarmaya yetmemiş, yerli halkın marrano (domuz) diye çağırdığı bu insanlardan iki bini isyanda hayatlarını kaybetmiş, birçoğu da kentin merkezindeki Rossio Meydanı’na yığılan kütüklerin alevlerinde can vermiştir. Gizli bir kabalacı ve tezhip ustası olan Abraham Zarco, bu kargaşada evinin kilerinde ölü bulunur; yeğeni Berekiah bir şohet bıçağıyla öldürülen dayısının katilinin, gizli batinî meclisinin üyelerinden biri olduğuna inanmaktadır. Genç Berekiah, dayısının yaptığı son “Hagada”daki resimlerin yardımıyla katili bulmaya çalışırken sonu Konstantiniye’de bitecek bir yola girer. Entrika ve gizemle örülü bu yolda en büyük yardımcısı, Mağripli genç bir Müslüman olan Farid’dir. Yayımlandığı yıl büyük ilgi gören Lizbon’un Son Kabalacısı, gizemli kitaplar, elyazması metinler, dinî resimler arasında iz süren, polisiye tadında bir Ortaçağ serüveni.

Kitabın Adı
Lizbon´un Son Kabalacısı
ISBN
9789750500558
Orijinal Adı
The Last Kabbalist of Lisbon
Yayın No
İletişim - 820
Dizi No
Dünya Edebiyatı - 182
Alan
Çağdaş Dünya Edebiyatı
Sayfa Sayısı
408 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
294 gr
Baskı
5. baskı - Ocak 2008 (1. baskı - Temmuz 2002)
Yazar
Richard Zimler
Çeviren
Aylin Ülçer
Editör
Osman Yener
Kapak
Utku Lomlu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Asude Ekinci
Baskı
Sena Ofset
Cilt
Sena Ofset

Richard Zimler

1956 yılında New York'ta doğdu. Duke Üniversitesi'nde müzik ve karşılaştırmalı din eğitimi aldıktan sonra Standford Üniversitesi'nde yazılı basın üzerine yüksek lisans yaptı. 1986'da öykü ve roman yazmaya başlayan Zimler'in öyküleri birçok dergide yayımlandı. İlk romanı Lizbon'un Son Kabalacısı, 1996'da Portekiz'de basıldığında kısa sürede çok satan kitaplar arasına girdi. Edebiyat alanında birçok ödüle sahip olan yazarın, Portekizce'den İngilizce'ye çevirdiği, çeşitli dergilerde yayımlanmış şiirler de bulunmaktadır. 1990 yılında Portekiz'e taşınan Zimler, halen bir üniversitede gazetecilik dersleri vermektedir.