Laleli-Moskova Mekiği
ISBN
9789750501012

1. baskı - Ocak 2003
288 sayfa


34,50 TL
27,60 TL

Laleli-Moskova Mekiği

Kayıtdışı Ticaret ve Cinsiyet İlişkileri
H. Deniz Yükseker

Laleli piyasası... “Panayır” havasında bir fason üretim ve pazarlama şebekesi... Rus alıcılar, bavul tüccarları... Deniz Yükseker, birçoklarının küçümseyici bir tebessümle izlediği bu “kayıtdışı” ekonomi dünyasının, hiç de küçümsenmeyecek boyutlarına dikkat çekiyor, çalışmasında. “Kayıtdışı” ticaret ilişkileri, bütün dünyada, ihmal edilemeyecek bir ekonomik ölçeğin yanısıra, yüzbinlerce insanı kapsayan bir ilişki ağını ifade ediyor.

Laleli piyasası... “Panayır” havasında bir fason üretim ve pazarlama şebekesi... Rus alıcılar, bavul tüccarları... Deniz Yükseker, birçoklarının küçümseyici bir tebessümle izlediği bu “kayıtdışı” ekonomi dünyasının, hiç de küçümsenmeyecek boyutlarına dikkat çekiyor, çalışmasında. “Kayıtdışı” ticaret ilişkileri, bütün dünyada, ihmal edilemeyecek bir ekonomik ölçeğin yanısıra, yüzbinlerce insanı kapsayan bir ilişki ağını ifade ediyor. Büyük tarihçi Braudel’in, “has” piyasa ile kapitalizm çağının büyük çaplı karşı-piyasası arasına koyduğu gerilimin çok çıplak biçimde gözüktüğü bir alan, burası.

Laleli-Moskova arasında mekik dokuyan bavul tüccarları, başka bir deyişle mekikler, İstanbul-odaklı coğrafyada önemli bir kayıtdışı ekonomi gerçeğini oluşturuyorlar. Kitapta, gerek Laleli’den gerek Moskova’dan gözlemlerle, bu “gezegen” kayıtdışı ekonominin dünyasına ışık tutuluyor. Canlı tasvirlerle, somut insan hikâyeleriyle... Hayatta kalma stratejilerinin hassas dengelere dayandığı bu alemde, “güven” faktörünün ne kadar ağırlıklı olduğunu görüyoruz. Bunun yanında, bavul tüccarlarının çoğunun kadın oluşunun, pespaye “Nataşa” sohbetlerinde kavranamayan çok yönlü etkilerini görüyoruz. Kadın-erkek ilişkileri hem bu “ticaret kültürünü” biçimlendiriyor hem de onun tarafından dönüştürülüyor. Laleli-Moskova Mekiği, bu özgül alanı aydınlatırken, ekonomiye tarihsel ve toplumsal bir ilişki olarak bakmanın imkânlarını hatırlatıyor bize...
Kitabın Adı
Laleli-Moskova Mekiği
Alt Başlık
Kayıtdışı Ticaret ve Cinsiyet İlişkileri
ISBN
9789750501012
Yayın No
İletişim - 863
Dizi No
Araştırma-İnceleme - 136
Alan
Kadın ve Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları, Ekonomi
Sayfa Sayısı
288 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
210 gr
Baskı
1. baskı - Ocak 2003
Yazar
H. Deniz Yükseker
Kapak
Utku Lomlu
Editör
Tanıl Bora
Kapak Fotoğrafı
H. Deniz Yükseker
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Seçkin Oktay
Baskı
Sena Ofset
Cilt
Sena Ofset

H. Deniz Yükseker

1966'da Ankara'da doğdu. 1985-1992 yılları arasında Anadolu Ajansı'nın Dış Haberler Servisi ve Moskova bürosunda muhabir olarak çalıştı. 1989'da ODTÜ İktisat Bölümü'nde lisans derecesini aldıktan sonra, Binghamton Üniversitesi'nde (SUNY) sosyoloji doktorası yaptı. 200-2001 öğretim yılında Bilkent Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümü'nde çalıştı. Halen ABD'de Johns Hopkins Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nde ders veriyor.