Kurban
Çeviri
Falma Fshazi

ISBN
9789750511967

1. baskı - Haziran 2013
328 sayfa


40,50 TL
32,40 TL

Kurban

Arnavutluk'un Kalbinde, Siyasetin Dikenli Yollarında
Edi Rama

2005’ten beri Arnavutluk Sosyalist Partisi’nin liderliğini de yürüten Rama, Kurban’da her ne kadar belediye başkanlığı döneminde yaşadıklarını, Arnavutluk siyasetinin iç yüzünü anlatıyorsa da aslında
dünyanın her yerindeki “siyasi arenalarda” yaşanan entrikaları, yozlaşmaları, çarpıklıkları, vizyonsuzluğu cesurca ele alıyor.

Edi Rama, 2000 yılından itibaren 11 yıl Tiran belediye başkanlığı yaptı. 2005’ten beri Arnavutluk Sosyalist Partisi’nin liderliğini de yürüten Rama, Kurban’da her ne kadar belediye başkanlığı döneminde yaşadıklarını, Arnavutluk siyasetinin iç yüzünü anlatıyorsa da aslında dünyanın her yerindeki “siyasi arenalarda” yaşanan entrikaları, yozlaşmaları, çarpıklıkları, vizyonsuzluğu cesurca ele alıyor. Bir tür “itirafname” olan kitabıyla bir yandan kendisiyle, projeleriyle, gerçekleştirdikleri ve gerçekleştiremedikleriyle hesaplaşırken bir yandan da “iktidar”ı sorguluyor. Alışıldık siyasetçi profilinin çok ötesindeki birinden, edebî lezzetler de sunan bir anlatımla geniş bir Arnavutluk ve siyasi dünya resmi… 

“Ne pahasına olduğunu henüz bilmiyorum ancak alıştım; çamura, bıçağa, yaraya, çelmeye, salyaya alıştım. Ne var ki, hiçbir zaman alışmadığım bir şey var: Bu ülkede siyasetin sadece bu şekilde yapılabileceği fikrine; siyasetin toplumun sorunlarına merhem olabileceğine inananlara buna karşılık olarak damgalanma verdiği düşüncesine; en büyük domuzdan, en küçük salağa kadar profesyonel yalancılar sürüsüne meslek ve gelir sağlayıp ekmek yedirdiği inancına alışmak istemiyorum.”

“…her zaman, her yerde, dünyanın bir ucunda ya da en unutulmuş köyünde, iktidarın sunduğu cezbedici yaşam için değil, iktidarın esir alamadığı iç tutkularından ilham alarak, içinde yaşadıkları toplum veya toplulukla ilgili amaçları olan, iktidarın sonsuz kışkırtıcılığına karşı durabilen, fikir ve hayalleri yolunda onun vazgeçilmez gücünü kullanabilmek için onunla ortak yaşayan insanlar vardır. Bu güç olmaksızın, dünyayı değiştirme hayalleri, daha yanmadan sönen hayalî ışıklara benzer...”
 
 


Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Kurban
Alt Başlık
Arnavutluk'un Kalbinde, Siyasetin Dikenli Yollarında
ISBN
9789750511967
Orijinal Adı
Kurban
Kapak
Belediye Binası, İskender Bey Meydanı, Tiran (Claudio Poli, CC/ by-sa)
Yayın No
İletişim - 1879
Dizi No
Bugünün Kitapları - 151
Alan
Politika/Siyaset
Sayfa Sayısı
328 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
267 gr
Baskı
1. baskı - Haziran 2013
Yazar
Edi Rama
Çeviren
Falma Fshazi
Editör
Kıvanç Koçak, Tanıl Bora
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Oben Üçke
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Edi Rama

4 Temmuz 1964’te doğdu. 1986 yılında Tiran’daki Sanat Akademisi Resim Bölümü’nden mezun oldu. Sanat Akademisi’nde yoğun olarak yer aldığı rejim karşıtı aktivitelerine bu kurumdaki hocalığı döneminde de devam etti. 1990’lı yıllarda Arnavut basınının en etkili kalemlerinden olan yazar, birçok gazetecilik kitabı derlemesine imza atmıştır. Arnavutçaya çevirdiği ünlü Rus ressam Vasiliy Kadinsky’nin kitabını, özgün bir tahlilini ekleyerek yayımlamıştır (1996). Yazarın kitapları arasında çizim, yazı ve özel belgeler içeren sanat kitabı ayrı bir yer tutmaktadır (2009). Edi Rama, 2000-2011 yılları arasında, on bir sene boyunca, Tiran Belediye Başkanlığı yaptı. Sosyalist Parti başkanı olarak aynı zamanda Arnavutluk başbakanıdır.