Kuramlar ve Kuramcılar
Çeviri
Seda Pekşen

ISBN
9789750511486

2. baskı - Ocak 2015
332 sayfa


41,00 TL
32,80 TL

Kuramlar ve Kuramcılar

Louise A. Hitchcock

Antik dönem düşüncesi ve edebiyatı, Batı kültürünün temelinde yer alan büyük bir birikimdir. Eğitimde, toplumsal örüntülerde ya da gündelik hayatın içinde ona dair zihniyet ve referanslarla sıklıkla karşılaşırız. Antik edebiyat kuramcısı Louise A. Hitchcock, bu kitapta antik edebiyatı konu edinmiş çağdaş kuramcıların izini sürüyor.

Antik dönem düşüncesi ve edebiyatı, Batı kültürünün temelinde yer alan büyük bir birikimdir. Eğitimde, toplumsal örüntülerde ya da gündelik hayatın içinde ona dair zihniyet ve referanslarla sıklıkla karşılaşırız. Antik edebiyat kuramcısı Louise A. Hitchcock, bu kitapta antik edebiyatı konu edinmiş çağdaş kuramcıların izini sürüyor; Marx’tan Nietzsche’ye, Foucault’dan Benjamin’e kadar 20. yüzyılda iz bırakmış otuz farklı düşünürün kuramlarını inceliyor. Temel kavramlarını belirliyor, genel bir çerçeve sunuyor ve bu kuramcıların düşüncelerinde antik edebiyatı kullanış biçimlerini yorumluyor.

Bu otuz farklı ismi “öncüler” ve “kuramcılar” olarak ikiye ayırıyor Hitchcock. Bir tarafta Marx, Nietzsche, Freud ve Saussure; diğer tarafta Benjamin, Heidegger, Foucault ve daha nicesi. Antik edebiyat metinlerini kuramlarında nasıl kullandıklarını incelemesi bir yana, her birinin kuramsal kişiliklerini de özetliyor. Dolayısıyla her bir isimle ilgili biyografik, teorik ve bibliyografik bilgiler bulmak mümkün bu kitapta.

Kuramlar ve Kuramcılar, akılda kalıcı bir üslupla, yalın ve kategorik bir dille kaleme alınmış, giriş niteliğinde metinlerden oluşuyor. 20. yüzyılın kuramsal tarihine ışık tutan başarılı bir kaynak kitap olması da cabası. Yalnızca antik edebiyat meraklılarına değil, her türden kuram müptelasına hitap eden bir çalışma...Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Kuramlar ve Kuramcılar
ISBN
9789750511486
Orijinal Adı
Theory for Classics. A Student’s Guide
Yayın No
İletişim - 1851
Dizi No
Başvuru - 92
Alan
Felsefe, Politika/Siyaset
Sayfa Sayısı
332 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
276 gr
Baskı
2. baskı - Ocak 2015 (1. baskı - Mart 2013)
Yazar
Louise A. Hitchcock
Çeviren
Seda Pekşen
Editör
Levent Cantek, Ekrem Buğra Büte
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Ulaş Dayı
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Louise A. Hitchcock

Melbourne Üniversitesi Antik Edebiyat ve Arkeoloji Merkezinde öğretim üyesidir. Atina'daki Amerikan Antik Çalışmalar Okulu'nda misafir akademisyen, Kıbrıs Fulbright kıdemli üyesi, ECA ve Kudüs Albright Enstitüsü'nde misafir öğretim üyesi olarak görev yapmıştır. Bronz Çağı mimarisi ve arkeolojisine kuramsal yaklaşımlar üzerine kapsamlı çalışmaları bulunmaktadır.