Kültür ve İktidar
Çeviri
Elçin Gen

ISBN
9789750509384

4. baskı - Eylül 2018
424 sayfa


46,00 TL
36,80 TL

Kültür ve İktidar

Pierre Bourdieu'nün Sosyolojisi
David Swartz

Bourdieu’nün sosyolojik araştırmasının temelinde, toplumsal eşitsizlik biçimlerinin neden güçlü bir direniş olmaksızın devam edebildiği sorusu yer alır.

Bourdieu’nün sosyolojik araştırmasının temelinde, toplumsal eşitsizlik biçimlerinin neden güçlü bir direniş olmaksızın devam edebildiği sorusu yer alır. Bunun cevabı, Bourdieu’ye göre, kültürel kaynakların, pratiklerin ve kurumların eşitsiz toplumsal ilişkileri idame ettirme işlevi görmeleridir. Kültürün iktidarla ilişkisi, Bourdieu’nün entelektüel tasarısının merkezinde yer alır. Kültürün sınıf iktidarının üzerini örtmesine ve toplumsal ayrımların aracı işlevi görmesine ilişkin analizi, çağdaş kültür sosyolojisi için çok değerlidir. Bilhassa ideoloji ve yanlış bilinç problemini yeniden formüle etme biçimi, Bourdieu’nün modern toplumlardaki sınıf ve iktidar incelemelerine en önemli katkılarından biridir.
 
David Swartz, 20. yüzyılın en önemli sosyologlarından biri olan Bourdieu’nün dünyasını ve zihinsel açılımlarını ustalıkla anlatıyor. Kavramlarını, kuramsal itirazlarını, onların dayanaklarını, çıkış noktalarını, bazen çelişkilerini ve tarihsel bağlamlarını irdeliyor. Kültür ve İktidar, sadece Bourdieu’yü değil yaşanan zamanı anlamak için de bir fırsat niteliğinde.
Değerli, anlamlı ve güçlü argümanlarıyla öne çıkan bir sosyoloji kitabı…

 Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Kültür ve İktidar
Alt Başlık
Pierre Bourdieu'nün Sosyolojisi
ISBN
9789750509384
Orijinal Adı
Culture and Power. The Sociology of Pierre Bourdieu
Yayın No
İletişim - 1646
Dizi No
Politika - 93
Alan
Sosyoloji, Politika/Siyaset
Sayfa Sayısı
424 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
345 gr
Baskı
4. baskı - Eylül 2018 (1. baskı - Eylül 2011)
Yazar
David Swartz
Çeviren
Elçin Gen
Editör
Levent Cantek
Dizi Kapak Tasarımı
Utku Lomlu
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Nurgül Şimşek
Düzelti
Ulaş Dayı
Dizin
Burcu Tunakan
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

David Swartz

Boston Üniversitesi Sosyal Bilimler Bölümü'nde sosyoloji profesörü. Yüksek lisansını Sorbonno Üniversitesi'nde, doktorasını Boston Üniversitesi'nde tamamladı. Toplumsal tabakalaşma, eğitim, kültür, din ve sosyal kuram üzerine çalışmalar yapıyor. Vera L. Zolberg'le birlikte yayına hazırladığı After Bourdieu: Influence, Critique, Elaboration (2004) adlı bir kitabı daha bulunan Swartz, Theory and Society dergisinin aditörleri arasında yer alıyor. Kültür ve İktidar: Pierre Bourdieu'nün Sosyolojisi kitabı İletişim Yayınları tarafından yayımlanmıştır.