Klasik Sosyoloji
Çeviri
İdil Çetin

ISBN
9789750516504

2. baskı - Ekim 2015
453 sayfa


48,00 TL
38,40 TL

Klasik Sosyoloji

Bryan S. Turner

Modern dünyanın anlaşılması için klasik sosyoloji mirasının önemi nedir? Bryan S. Turner, Klasik Sosyoloji’de bu sorunun cevabını etraflı bir şekilde ortaya koyan, ayrıntılı bir miras araştırması gerçekleştiriyor.

Modern dünyanın anlaşılması için klasik sosyoloji mirasının önemi nedir? Bryan S. Turner, Klasik Sosyoloji’de bu sorunun cevabını etraflı bir şekilde ortaya koyan, ayrıntılı bir miras araştırması gerçekleştiriyor. İlk kısımda, erken sosyolojinin gelişiminde kilit öneme sahip düşünürler (Karl Marx, Max Weber, Georg Simmel, Emile Durkheim, Karl Mannheim ve Talcott Parsons) ele alınıyor. İkinci kısım, 19. yüzyılın sonları ve 20. yüzyılın başlarında sosyolojik ve antropolojik araştırmalarda baskın olan kilit öneme sahip kurumları inceliyor. Kapitalist toplumun gelişiminde dinin rolü meselesi, Marksist ve Weberci sınıf analizi yaklaşımları, Kuzey Amerika sosyolojisinde toplumsal tabakalaşma kuramı, endüstriyel kapitalizmde aile araştırması, kent sosyolojisinin gelişmesi, yabancılaşma, marjinalleşme ve etnik çatışmalar hakkındaki tartışmalarda kentsel toplumsal ilişkiler, Mannheim’ın Marksist sınıf analizi eleştirilerini ayrıntılandıran kuşaklar sosyolojisi ve T.H. Marshall’ın siyaset sosyolojisine katkısının irdelendiği bir bölüm kitabın çerçevesini oluşturuyor.

Sosyolojinin klasikleşmiş tartışmalarına, klasik eserlerin katkılarına modern dünyanın ne kadar ihtiyacı olduğunu gösteren kapsamlı bir araştırma, önemli bir kaynak…Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Klasik Sosyoloji
ISBN
9789750516504
Kapak
Ernst Ludwig Kirchner, “Die Maler der ‘Brücke’”, 1925-1926
Yayın No
İletişim - 2064
Dizi No
Başvuru - 100
Alan
Sosyoloji
Sayfa Sayısı
453 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
368 gr
Baskı
2. baskı - Ekim 2015 (1. baskı - Ekim 2014)
Yazar
Bryan S. Turner
Çeviren
İdil Çetin
Yayına Hazırlayan
Ayşecan Ay
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Remzi Abbas
Dizin
Ümran Özbalcı, Ayla Karadağ
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Bryan S. Turner

City University of New York’ta sosyoloji profesörü ve Din ve Toplum Araştırmaları Merkezi’nde yöneticidir. Aberdeen, Flinders, Utrecht, Deakin, Cambridge ve Singapur Üniversitelerinde dersler vermiştir. Body & Society,
Citizenship Studies ve Journal of Classical Sociology dergilerinin kurucu editörü olan Turner aynı zamanda British Journal of Sociology, European Journal of Social Theory, Contemporary Islam ve Journal of Human Rights gibi dergilerin yayın kurullarında yer almaktadır. Din sosyolojisi, vatandaşlık ve insan hakları ile sosyal ve politik teori üzerine araştırmalar yapmakta ve bu konular üzerine kitapları ve incelemeleriyle tanınmaktadır. Max Weber: Critical Responses, Orientalism: Early Sources, Classical Sociology gibi kitapların yazarıdır.