Kayıp Kız
Çeviri
Murat Belge

ISBN
9789750510489

1. baskı - Mayıs 2012
407 sayfa


Tükendi

Kayıp Kız

David Herbert Lawrence

Kayıp Kız ahlaki değerleri sorgulamasının yanı sıra bir İngiliz maden kasabasının tüm toplumsal tabakalarını da ele alan tipik bir Lawrence romanı. İngiltere’deki bir maden kasabasının tanınmış tüccarlarından James Houghton’ın kızı Alvina taşra yaşamının durağanlığından ve gelenekselliğinden bunalmış, bu kapalı hayatına heyecan katmanın yollarını aramaktadır.

Kayıp Kız ahlaki değerleri sorgulamasının yanı sıra bir İngiliz maden kasabasının tüm toplumsal tabakalarını da ele alan tipik bir Lawrence romanı.

İngiltere’deki bir maden kasabasının tanınmış tüccarlarından James Houghton’ın kızı Alvina taşra yaşamının durağanlığından ve gelenekselliğinden bunalmış, bu kapalı hayatına heyecan katmanın yollarını aramaktadır. Kendisine bir çıkış bulmaya çalışırken, babasına ait tiyatroya gelen gezici sanatçı grubundan bir İtalyan’a âşık olur ve kasabadaki korunaklı hayatını geride bırakarak bu tutkulu adamla birlikte kaçar. Bu kaçış, onun duygusal ve cinsel uyanışının gerçekleşmesini ve geçici bir özgürlük hissiyle tanışmasını sağlayacaktır. Ancak Alvina’nın girdiği bu yeni dünya da dışarıdan göründüğü gibi değildir.

Murat Belge’nin Türkçeye kazandırdığı, 1920’de James Tait Black Memorial ödülünü kazanmış Kayıp Kız’ı, Belge’nin, romanı ve Lawrence’ın edebiyatını irdelediği önsözüyle sunuyoruz.

“Lawrence’ın fiziksel dünyaya, nesnelerin renk ve dokularına ilişkin olağanüstü bir kavrayışı vardı. Beden ve bedenle ilgili her türlü sorun, onun için hayati bir önem taşıyordu.” VIRGINIA WOOLF

“Tüylü Engerek’i yazmış olan Lawrence hiç ilgimi çekmiyor ama Kayıp Kız’ı yazmış olan Lawrence’a büyük bir hayranlık duyuyorum.” SAUL BELLOWKitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Kayıp Kız
ISBN
9789750510489
Orijinal Adı
The Lost Girl
Kapak
John Singer Sargent, "Repose", 1911
Yayın No
İletişim - 1752
Dizi No
Modern Klasikler - 32
Alan
Klasik Dünya Edebiyatı
Sayfa Sayısı
407 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
331 gr
Baskı
1. baskı - Mayıs 2012
Yazar
David Herbert Lawrence
Çeviren
Murat Belge
Dizi Editörü
Orhan Pamuk
Editör
Müge Karahan
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Nurgül Şimşek
Düzelti
Ayten Koçal
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

David Herbert Lawrence

(11 Eylül 1885 – 2 Mart 1930), 20. yüzyıl İngiliz yazarıdır.
Roman, şiir, tiyatro oyunları, denemeler, gezi kitapları, edebiyat eleştirileri, yazmış, çeviriler yapmıştır. Eserlerinde modernizm ve endüstirileşmenin birey üzerindeki yabancılaştırıcı etkisi üzerinde durmuştur.