Karl Marx
Çeviri
Gül Durna

ISBN
9789750516511

1. baskı - Ekim 2014
517 sayfa


55,00 TL
44,00 TL

Karl Marx

19. Yüzyılda Yaşanmış Bir Hayat
Jonathan Sperber

Karl Marx hakkında hâlâ öğrenecek bir şey kalmış olabilir mi? Tarihçi Jonathan Sperber’in eseri, bu sorunun cevabının “evet” olduğunu kanıtlıyor. Bu biyografi her şeyden önce, klişeleşmiş ifadesiyle, “insan olarak Marx”ı tanımayı sağlıyor. Romantize etmeden, mitleştirmeden, zaafları içindeki büyüklüğünü anlatarak...

"Belki de 19. yüzyılın ilk yarısındaki koşulları ele alan Marx’ı, geçmişe bakarak geleceğe ışık tutan biri olarak anlamak, onu tarihsel gelişmelerin öngörüsü sağlam bir yorumcusu olarak anlamaktan daha yararlı olacaktır.”
JONATHAN SPERBER

Karl Marx hakkında hâlâ öğrenecek bir şey kalmış olabilir mi? Tarihçi Jonathan Sperber’in eseri, bu sorunun cevabının “evet” olduğunu kanıtlıyor. Düşüncesi ve eylemiyle modern çağın kutup yıldızlarından olan Karl Marx’ın hayatını, farklı açılardan görmemizi sağlayan bir kitap Sperber’inki...

Bu biyografi her şeyden önce, klişeleşmiş ifadesiyle, “insan olarak Marx”ı tanımayı sağlıyor. Romantize etmeden, mitleştirmeden, zaafları içindeki büyüklüğünü anlatarak... İnsanlarla ilişkilerine, hırslarına, kaygılarına, bu arada örneğin hayat yoldaşı Engels’le dostluğuna ışık tutarak... Kitap elbette büyük düşünürün sadece “özel” hayatına değil, düşünce ve siyaset hayatına da bütün ayrıntısıyla eğiliyor. Onun Hegel etkisiyle müsbet bilimlerin ve pozitivizmin cazibesi arasındaki enerji akımıyla oluşan düşünce dünyasını da inceliyor Sperber. Kitabın belki en özgün yanı şu: 19. yüzyıl Avrupası uzmanı olan yazar, Marx’ın hayatını, düşüncesini ve eylemini, yaşadığı dönemin koşullarına oturtarak anlamaya eğiliyor. Büyük bir titizlikle, ayrıntı ve hakikat sevgisiyle yapıyor bunu. Marx’ı bir 19. yüzyıl romanının içinde okuyoruz!

“Sürükleyici, kılı kırk yaran bir araştırma...”
New York Times

“Olağanüstü ayrıntılı... Parıldayan bir kitap”
Tageszeitung

Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Karl Marx
Alt Başlık
19. Yüzyılda Yaşanmış Bir Hayat
ISBN
9789750516511
Yayın No
İletişim - 2066
Dizi No
Biyografi - 24
Alan
Politika/Siyaset, Tarih
Sayfa Sayısı
517 sayfa
En
150 mm
Boy
215 mm
Ağırlık
531 gr
Baskı
1. baskı - Ekim 2014
Yazar
Jonathan Sperber
Çeviren
Gül Durna
Editör
Tanıl Bora
Yayına Hazırlayan
Aybars Yanık
Dizi Kapak Tasarımı
Utku Lomlu
Kapak
Suat Aysu
Kapaktaki Görsel
Bahadır Yazıcı
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Remzi Abbas
Dizin
Merve Öztürk, Ayla Karadağ
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Jonathan Sperber

1952 doğumlu. Missouri Üniversitesi’nde tarih profesörüdür. The European Revolutions, 1848-1851 (Avrupa Devrimleri) adlı eseri başta olmak üzere, 19. yüzyıl Avrupası’nı siyasal, toplumsal ve dinsel dönüşümleriyle ele alan çok sayıda kitabı vardır.