Kapitalizm ve Modern Sosyal Teori
Çeviri
Ümit Tatlıcan

ISBN
9789750506505

7. baskı - Kasım 2018
384 sayfa


43,50 TL
34,80 TL

Kapitalizm ve Modern Sosyal Teori

Marx, Durkheim ve Max Weber’in
Çalışmalarının Bir Analizi

Anthony Giddens

Yaşayan en etkili toplumsal kuramcılardan Anthony Giddens, Kapitalizm ve Modern Sosyal Teori’de sosyolojinin seyrini temelinden etkilemiş üç büyük ismi etraflı bir inceleme altına alıyor. Marx, Durkheim ve Weber’in sosyolojik düşüncelerinin titiz ve kapsamlı bir analizini yapan Giddens, özellikle Marx’ın karakteristik görüşleri ile diğer iki yazarın görüşleri arasındaki bazı temel farklılıkları inceliyor.

Yaşayan en etkili toplumsal kuramcılardan Anthony Giddens, Kapitalizm ve Modern Sosyal Teori’de sosyolojinin seyrini temelinden etkilemiş üç büyük ismi etraflı bir inceleme altına alıyor. 

Marx, Durkheim ve Weber’in sosyolojik düşüncelerinin titiz ve kapsamlı bir analizini yapan Giddens, özellikle Marx’ın karakteristik görüşleri ile diğer iki yazarın görüşleri arasındaki bazı temel farklılıkları inceliyor. Egemen modern sosyal teori alanlarının çoğunun kaynağında yer alan bu üç yazarın sahip oldukları farklı dünya görüşlerinin iç bütünlüğünü sergilemeye, başka yazarlarla aralarındaki etkileşimi, tarihsel köklerini ortaya koymaya çalışıyor. 
Giddens’ın bu açıklayıcı ve karşılaştırmalı çalışması sadece üç yazar arasındaki karmaşık entelektüel ilişkiyi ortaya koyması açısından değil, “Marksist sosyoloji” ile “burjuva sosyolojisi” arasındaki ilişki üzerine süregiden tartışmaları da kuşatıp, oldukça dolambaçlı iddiaları ve karşı-iddiaları açıklığa kavuşturacak fikirler içermesiyle de dikkat çekiyor.
Tüm bu özellikleriyle öğrenciler için olduğu kadar konuya ve bu üç yazara ilgi duyan meraklılar için de önemli bir kaynak...
 
Kitabın Adı
Kapitalizm ve Modern Sosyal Teori
Alt Başlık
Marx, Durkheim ve Max Weber’in
Çalışmalarının Bir Analizi
ISBN
9789750506505
Orijinal Adı
Capitalism and modern social theory
Yayın No
İletişim - 1367
Dizi No
Politika - 74
Alan
Sosyoloji, Politika/Siyaset
Sayfa Sayısı
384 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
312 gr
Baskı
7. baskı - Kasım 2018 (1. baskı - Mart 2009)
Yazar
Anthony Giddens
Çeviren
Ümit Tatlıcan
Editör
Kıvanç Koçak
Dizi Kapak Tasarımı
Utku Lomlu
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Ceren Kınık
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Anthony Giddens

1938’de Londra’da doğdu. Hull Üniversitesi’nde sosyoloji ve psikoloji öğrenimi gördü. London School of Economics’de yüksek lisans, Cambridge Üniversitesi’nde doktora yaptı. 1961 yılından itibaren dünyanın birçok ülkesindeki üniversitelerde ders veren Giddens, 1986’da Cambridge Üniversitesi’nde profesör oldu. Yaşayan en etkili toplumsal kuramcılardan olan, çeşitli ödüllerin sahibi Giddens’ın Türkçe’ye çevrilmiş bazı kitapları şunlardır: Mahremiyetin Dönüşümü (Ayrıntı, 1994); Sosyoloji: Eleştirel Bir Yaklaşım (Birey, 1994); Max Weber Düşüncesinde Siyaset ve Sosyoloji (Vadi, 1996); Modernliğin Sonuçları (Ayrıntı, 1998); İleri Toplumların Sınıf Yapısı (Birey, 1999); Toplumun Kuruluşu (Bilim ve Sanat, 1999); Üçüncü Yol-Sosyal Demokrasinin Yeniden Dirilişi (Birey, 2000); Elimizden Kaçıp Giden Dünya (Alfa, 2000); Sosyoloji (Ayraç, 2000); Modernliği Anlamlandırmak (Alfa, 2001); Sağ ve Solun Ötesinde (Metis, 2002); Sosyal Teorinin Temel Problemleri (Paradigma, 2005).