Kandinsky ve Ben
Çeviri
Gülnar Önay

ISBN
9789750501685

1. baskı - Ekim 2003
321 sayfa


Tükendi

Kandinsky ve Ben

Nina Kandinsky

Wassily Kandinsky’yle 1917 yılında, henüz ondokuz yaşındayken evlenen Nina Andreevskaya Kandinsky, bütün ömrünü büyük bir aşkla sevdiği ve sanatına sonsuz bir hayranlık duyduğu kocasına adamıştı. Bu adanış, anılarını yazdığı “Kandinsky ve Ben” adlı kitabında ne kadar çok Kandinsky, ne kadar az “ben” olduğundan da anlaşılır.

Wassily Kandinsky’yle 1917 yılında, henüz ondokuz yaşındayken evlenen Nina Andreevskaya Kandinsky, bütün ömrünü büyük bir aşkla sevdiği ve sanatına sonsuz bir hayranlık duyduğu kocasına adamıştı. Bu adanış, anılarını yazdığı “Kandinsky ve Ben” adlı kitabında ne kadar çok Kandinsky, ne kadar az “ben” olduğundan da anlaşılır. Nina Kandinsky, kocasıyla sanat çevrelerinde geçirdiği yirmi yedi yılı anımsarken (1917-1944) aslında bu yıllarda soyut sanatın en önemli öncülerinden biri olan Kandinsky’nin yapıtlarını dönemselleştirerek anlatıyor ve böylelikle modern sanat tarihinin çok ilginç bir dönemini de aydınlığa kavuşturuyor. Bu dönemde, Bauhaus’un kuruluş ve dağılış öyküsünü, sanatçılar arasındaki dayanışma ve rekabeti, devrin ideolojik gelişmelerinin sanata müdahalesini, ve bütün bunların dışında kalmaya çalışarak salt sanatına yoğunlaşmak isteyen bir ressamın yaşamını buluyoruz. Bazı siyasi gelişmelerin, özellikle de Hitler faşizmi gibi kitlesel kıyıma yönelmiş olanların, sanatçı ayrıcalığıyla bile dışında kalınamayacağının her zaman ibretle dolu öyküsünü okuyoruz. Dahası, son yıllarını (1922-1944) sürgünde geçirmiş olan bir sanatçının, önce Münih, sonra Paris’te yaşadığı yıllarda, hangi akımlara öncülük ettiğini, hangi ressamlardan etkilendiğini, ve Rusya’daki köklerinin bu etkilerle nasıl kaynaşıp nasıl yepyeni anlatımlara dönüştüğüne tanık oluyoruz. Nina Kandinsky, kocasını kaybettiği 1944 yılından sonra da, kendini Kandinsky’nin eserlerini korumaya ve tanıtmaya adadı. Neuilly-sur-Seine’deki Nina Kandinsky Koleksiyonu, bu amaçla biraraya getirilmiş Kandinsky yapıtlarının müzesi oldu.
Kitabın Adı
Kandinsky ve Ben
ISBN
9789750501685
Orijinal Adı
Kandinsky und ich
Yayın No
İletişim - 935
Dizi No
Dizi Dışı - 0
Alan
Çağdaş Dünya Edebiyatı
Sayfa Sayısı
321 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
230 gr
Baskı
1. baskı - Ekim 2003
Yazar
Nina Kandinsky
Çeviren
Gülnar Önay
Kapak
Utku Lomlu
Editör
Jale Parla
Uygulama
Çiğdem Dilbaz
Düzelti
İlker Uğur
Baskı
Sena Ofset
Cilt
Sena Ofset

Nina Kandinsky

Soylu bir Rus ailesinin mensubu olan Nina Kandisky, genç yaşlarında ailesiyle Moskova'ya geldi. Orada Wassily Kandinsky'yle tanıştı ve 1917 yılında evlendiler. 2 Eylül 1980'de Nina Kandisky Gstaad'daki evinde öldürüldü.