Kanaatkâr Bolluk Toplumuna Doğru
Çeviri
Tahir Karakaş

ISBN
9789750523199

1. baskı - Ocak 2018
176 sayfa


27,50 TL
22,00 TL

Kanaatkâr Bolluk Toplumuna Doğru

Küçülme Üzerine Yanlış Yorumlar ve Tartışmalar
Serge Latouche

Serge Latouche “küçülme stratejisi”ni kanaatkâr bolluk toplumu olarak tanımlıyor. Önümüzde bir gereklilik olarak duran iktisadi ve siyasal dönüşümü, enerji kullanımıyla ilgili değişimi gerçekleştirecek bir toplum projesi üzerine düşünmeye davet ediyor.

Gayrı safi yurtiçi hasılayı temel gösterge alan büyüme ekonomisini ve büyüme ideolojisini eleştirince ortama bir şaşkınlık hâkim olur. Birçok iktisatçı ve siyasetçi için büyüme ekonomisinin eleştirisi cahiliye döneminin bir kalıntısıdır. Sürekli büyüme amacı etrafında örgütlenmiş toplumu eleştirmenin, tarihin karanlıklarına, genel yoksullaşmaya ve herkesin herkesle savaştığı bir ortama geri dönmek olduğuna
inanırlar.

İktisadi büyüme hedefine odaklanmayınca, dünyada yokluk ve sefalet ortadan nasıl kaldırılacaktır? Büyümeme fikri Güney toplumlarında ne anlama gelir? Büyümeme projesini kim destekleyecektir? İşçiler mi, karnı tok sırtı pek bir orta sınıf mı yoksa giderek sayıları azalan köylüler mi? Büyüme ekonomisini eleştirince, buna tepkiler sağdan olduğu kadar soldan da gelir.


Serge Latouche, bu kitapta ekonomik büyüme toplumundan çıkma projesiyle ilgili gerçek kaygıların ve yanlış bilgi ve kanaatlerin dökümünü yaptıktan sonra, bu konuda ortalıkta dolaşan hayal mahsulü endişelere son verecek, belgelere dayanan güçlü yanıtlar getiriyor. Hayır, “küçülme” sıfır büyüme demek değildir? Ne taş devrine dönüşü hedefler ne de bizi cemaatçi ve ataerkil bir düzene götürür. Hayır, “küçülme” ne teknoloji düşmanıdır ne de herkesi işsizler ordusuna katmanın aracıdır.


Serge Latouche “küçülme stratejisi”ni kanaatkâr bolluk toplumu olarak tanımlıyor. Önümüzde bir gereklilik olarak duran iktisadi ve siyasal dönüşümü, enerji kullanımıyla ilgili değişimi gerçekleştirecek bir toplum projesi üzerine düşünmeye davet ediyor.Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Kanaatkâr Bolluk Toplumuna Doğru
Alt Başlık
Küçülme Üzerine Yanlış Yorumlar ve Tartışmalar
ISBN
9789750523199
Orijinal Adı
Vers une société d'abondance frugale + Contresens et controverses sur la decroissance
Yayın No
İletişim - 2575
Dizi No
Politika - 169
Alan
Politika/Siyaset
Sayfa Sayısı
176 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
152 gr
Baskı
1. baskı - Ocak 2018
Yazar
Serge Latouche
Çeviren
Tahir Karakaş
Editör
Ahmet İnsel
Dizi Kapak Tasarımı
Utku Lomlu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Remzi Abbas
Cilt
Güven Mücellit
Baskı
Ayhan Matbaası

Serge Latouche

1940’ta doğdu. Sorbonne Üniversitesi’nde dünya ölçeğinde yoksullaşma konusunda iktisat doktorası (1966) ve Lille Üniversitesi’nde iktisadi epistemoloji alanında felsefe doktorası (1974) hazırladı. Halen Paris Sud Üniversitesi’nde emeritus profesördür. Entropia ve Revue du MAUSS dergilerinin kurucuları arasında yer aldı. Önde gelen eserleri: Faut-il refuser le développement? (1986), L’occidentalisation du monde (1989) [Dünyanın Batılılaşması, çev. Temel Keşoğlu, Ayrıntı Yayınları, 1993], La Planète des naufragés (1991), La Mégamachine (1995), Le Pari de la décroissance (2006), Petit traité de la décroissance sereine (2007), Vers une société d’abondance frugale (2011) [Kanaatkâr Bolluk Toplumuna Doğru, İletişim Yayınları), Les précurseurs de la décroissance (2016).