Kahvenin Öyküsü
ISBN
9789754706789

1. baskı - Temmuz 1998
87 sayfa


Tükendi

Kahvenin Öyküsü

Taha Toros

Henüz cezveye girmemiş ve de pişmemişti ki, iki Arap tarafından gizlice İstanbul’a getirildi. Ve kahvenin ilginç öyküsü böyle başladı. Önce yasaklandı, hatta cezalandırıldı içenler; ama yeraltına indi, illegal tüttü bu kez cezveler. Bir ara “Kahve içen erkeğin karısı boş düşe!” diye fetvalar bile verildi. Bakıldı ki bu tiryakiliğin önüne geçilemiyor, yasallaştırıldı saray ve şeriat erkanınca; böylece özgürlüğe kavuştu tiryakiler.

Henüz cezveye girmemiş ve de pişmemişti ki, iki Arap tarafından gizlice İstanbul’a getirildi. Ve kahvenin ilginç öyküsü böyle başladı. Önce yasaklandı, hatta cezalandırıldı içenler; ama yeraltına indi, illegal tüttü bu kez cezveler. Bir ara “Kahve içen erkeğin karısı boş düşe!” diye fetvalar bile verildi. Bakıldı ki bu tiryakiliğin önüne geçilemiyor, yasallaştırıldı saray ve şeriat erkanınca; böylece özgürlüğe kavuştu tiryakiler. Sonra ver elini Avrupa... Önce Viyana’da içilmeye başlandı, Osmanlılar’la tutuşulan bir cenk sonrası. Ardından bir Osmanlı elçisi, yanında götürdüğü kahve çuvallarını “kursağında kahveyle ölenlerin cennete gideceğini” söyleyerek pazarladı Fransızlar’a. Böylece “Türk Şarabı” olarak içilmeye başlandı Paris’te. İngilizler önceleri pek anlamadılar ne olduğunu; her derde deva diye eczanelerde sattılar bir süre. Taha Toros’un kaleme aldığı bu küçük ama sevimli kitap, Osmanlı’da “yasak”, Paris’te “moda”, Londra’da “ilaç” olan kahvenin ve tiryakiliğin ilginç öyküsünü anlatıyor.
Kitabın Adı
Kahvenin Öyküsü
ISBN
9789754706789
Yayın No
İletişim - 484
Dizi No
Ehlikeyifin Kitapları - 4
Alan
Yemek Kültürü
Sayfa Sayısı
87 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Baskı
1. baskı - Temmuz 1998
Yazar
Taha Toros
Kapak
Fatoş Gencosman
Dizgi
Remzi Abbas
Uygulama
Çiğdem Dilbaz
Düzelti
Sait Kızılırmak
Cilt
Sena Ofset, Şefik Matbaası
Baskı
Şefik Matbaası

Taha Toros

Taha Toros (d. 1912), Türkiye´nin ender biografi uzmanlarındandır. Kendisi de Adanalı olup Ali Münif Bey´in yakını idi. Taha Toros´un son dönem tarihimizle ilgili yayınlanmış 29 kitabı vardır.Taha Toros

Tüm Taha Toros kitaplarını görmek için tıklayınız.