Kahramanlar Çağının İzinde
Çeviri
Hulki Demirel

ISBN
9789750523007

1. baskı - Aralık 2017
280 sayfa


36,50 TL
29,20 TL

Kahramanlar Çağının İzinde

Heinrich Schliemann ve Troya Kazıları
Heinrich Schliemann, Hulki Demirel (Der.)

“Truva kâşifi” –ve “yağmacısı”– olarak ünlenmiş olan Heinrich Schliemann’ın bu kazı seferiyle ilgili anlatısı, sadece arkeoloji meraklılarını ilgilendirmiyor. Schliemann’ın macerası –ve maceracılığı–, romantizmle “gerçekçiliğin” dünya görüşlerinin alışverişine dair canlı bir örnektir.

“Truva kâşifi” –ve “yağmacısı”– olarak ünlenmiş olan Heinrich Schliemann’ın bu kazı seferiyle ilgili anlatısı, sadece arkeoloji meraklılarını ilgilendirmiyor. Schliemann’ın macerası –ve maceracılığı–, romantizmle “gerçekçiliğin” dünya görüşlerinin alışverişine dair canlı bir örnektir. Ayrıca bu anlatı, o yılların (Batı) Anadolusu’na dair canlı gözlemler içeriyor. Coğrafya ve peyzaja dair usta bir edebî anlatının zevki var aynı zamanda.

“Schliemann, yağmacı arkeoloji döneminin son temsilcilerinden biridir. Daha doğrusu, kazılarında yaptığı yanlışlar, icatlar ve işlerinin önemi üzerinden, yağmacı arkeoloji ile metodik arkeoloji arasında bir köprü olarak görülebilir. (…) Schliemann, Aydınlanma’nın altyapısını kuran klasik literatürün etkisinde gelişen Alman Bildung geleneğinin önemli bir temsilcisi olarak, bu literatürün (bilhassa Homeros’un) anlatısı ile sahadaki karşılığı arasında köprü olmaya çalışan, ‘efsane’nin ‘saha’daki karşılığı ile meşgul olan ve bu nedenle de efsanenin veya anlatının gerçeklikle buluştuğu taşınır ve taşınmaz buluntuların peşine düşen bir modern zaman adamıdır. Malûm, bu buluntuların şahikası ‘Priamos’un hazinesi’ idi ve Schliemann bu ‘hazine’yle ilişkilendirdiği bütün malzemeyi Almanya’ya taşımıştı.”
SUAVİ AYDINKitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Kahramanlar Çağının İzinde
Alt Başlık
Heinrich Schliemann ve Troya Kazıları
ISBN
9789750523007
Orijinal Adı
Die Goldschätze der Antike
Yayın No
İletişim - 2561
Dizi No
Tarih - 126
Alan
Kentleşme, Çevre ve Ekoloji, Tarih
Sayfa Sayısı
280 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
231 gr
Baskı
1. baskı - Aralık 2017
Yazar
Heinrich Schliemann
Çeviren
Hulki Demirel
Derleyen
Hulki Demirel
Editör
Tanıl Bora
Yayına Hazırlayan
Işıl Kurnaz
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Remzi Abbas
Cilt
Güven Mücellit
Baskı
Sena Ofset

Heinrich Schliemann

1822’de Almanya’nın Ön Pomerenya bölgesinde bir kasabada doğdu. Genç yaşlarında ticaretle uğraştı. Çok gezdi, birçok yaşayan dilin yanı sıra Latince ve Eski Yunanca öğrendi. Keşif hevesiyle Kuzey ve Orta Amerika’ya, Asya’ya geziler yaptı. Bu arada Paris-Sorbonne Üniversitesi’nde eski çağ tarihi ve dil öğrenimi gördü. 1868’te Yunanistan’a, 1870’ten itibaren aralıklarla Osmanlı hükümetinin izniyle Türkiye’ye düzenlediği araştırma gezileri ve buradaki bulguları ona büyük ün kazandırdı. Gerek önemli miktarda tarihî eseri Almanya’ya götürmesiyle ilgili, gerek arkeolojik ilgisinin “amatörlüğü” ile ilgili uzun süren münakaşalara konu oldu. Yine’de Londra’da ve Berlin’de saygın bilim kuruluşlarına üye kabul edildi. 1890’da Napoli’de öldü.